Monthly Archives: October 2017

Medzinárodný deň školských knižníc

20171023_103439 20171023_082230 20171017_144430

Deň Milana Rastislava Štefánika“

Dňa 23. októbra 2017 sa na našej škole uskutočnila krásna akcia pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc. Hlavnú tému „Deň Milana Rastislava Štefánika“ dobre zvládli žiaci kvarty a prímy na hodinách slovenského jazyka a literatúry pod vedením Mgr. Evy Balovej a Mgr. Lenky Janokovej. Ako aj po iné roky bola súčasťou akcie i výstava kníh, ktorú si prezreli študenti a zamestnanci našej školy. Počas výstavy prebiehala súťaž do ktorej sa zapojili žiaci i profesori našej školy.

Súťaž:

 • o najmenšiu knihu – PhDr. Oslovičová

 • o najstaršiu knihu – RNDr. J. Treľo, PhDr. J. Nováková

 • o najväčšiu knihu – Samuel Ostrožovič (septima) a RNDr. J. Treľo

 • o najmladšiu knihu – RNDr. M. Telepovský

 • o najkrajší obal knihy – Filip Bui Van (príma)

Víťazom srdečne blahoželáme.

Henrieta Perháčová, školská knihovníčka

Plávanie nás bavilo

plavecky1 plavecky2

V dňoch od 17. do 20. októbra 2017 sa naša trieda – sekunda zúčastnila plaveckého výcviku na plavárni v maďarskom mestečku Sátoraljaújhely. Ako pedagogický dozor s nami boli pán profesor M. Begala, pán profesor M. Bereš a naša triedna pani profesorka M. Lešová, vďaka ktorej máme veľa vtipných a krásnych fotografií a momentiek.

Okrem toho, že sme sa naučili správne dýchať do vody, zdokonalili sme sa v správnom plávaní plaveckých spôsobov kraul a prsia, užili sme si aj veľa zábavy vo voľných chvíľach. Naši úžasní profesori nám na záver pripravili rôzne súťaže v plávaní, kde mal každý možnosť ukázať svoje schopnosti.

Učarovalo nám vodné pólo, ktoré sme skúšali hrať. Tiež sme skákali do vody – štartovný skok, ale aj rôzne zaujímavé skoky, kde naši inštruktori naozaj popustili uzdu svojej fantázii.

Celé štyri dni sme si naozaj veľmi užili a sme opäť bohatší o ďalšie zážitky spájajúce sa s GYMTV.

  Laura Goblová, sekunda

MMM

IMG-6666  IMG-6669
Už tradične v prvú októbrovú nedeľu patria Košice k najlákavejším mestám sveta. A to preto, že sa tam koná Medzinárodný maratón mieru. Najstarší maratón v Európe napísal tohto roku už svoju 94.kapitolu.
Tohtoročná edícia bola venovaná vytrvalcovi, ktorý síce v priebehu svojej kariéry bežal len dva maratóny, ale už pri svojej premiére sa stal olympijským víťazom. Je ním výnimočná bežecká osobnosť 40. a 50.rokov minulého storočia Emil Zátopek.
Na jeho počesť sa bežala okrem iného aj juniorská štafeta, kde našu školu reprezentovali 6 študenti Vladimír Čerep, Ondrej Gondek,  Dominik Vitko, Miriam Kicošová, Radka Gočíková a Veronika Čalfová. Bežcom ďakujeme za úspešnú reprezentáciu našej školy a želáme ešte veľa s chuťou odbehaných kilometrov.
Jakub Polák, IV. A

Kurz pohybových aktivít v Tatrách

IMG_6085

Aj tento rok sme to úspešne zvládli. Počasie nám prialo, a tak sme si mohli Tatry užiť v plnej kráse. Už v prvý deň sme absolvovali túru na Popradské pleso a tí najzdatnejší zdolali aj Sedlo pod Ostrvou. Druhý deň nás čakala oveľa náročnejšia túra. Prvá etapa končila vyšľapaním na Hrebienok. Po krátkom oddychu sme sa vydali na ďalšiu zastávku – Zamkovského chatu. Cestou sme si mohli prezrieť krásy Tatier v podobe vodopádu Studeného potoka. Najväčší vytrvalci zvládli aj poslednú – 3.etapu – Téryho chatu. Po skalách skákali nie len turisti, ale aj kamzíky. Prepotené i vyčerpané telá hore ochladzoval mrazivý vzduch chaty. Cesta späť nebola až taká jednoduchá ako sme si mysleli, ale ani to nás neodradilo. Večer sme únavou padli do postele a nasledujúce ráno sa sme zbalili a s úsmevom na perách, otlakmi na nohách a dobrým pocitom sa vrátili domov.

Petra Vysokaiová, SEXTA

Svetový deň duševného zdravia

20171004_080452

Každoročne je 10. október Svetovým dňom duševného zdravia. Tento rok je to už po 25.-krát. Cieľom je zvýšiť informovanosť verejnosti o problémoch súvisiacich s psychickými poruchami. Pri tejto príležitosti sa dňa 4.10.2017 konala prednáška so školskou psychologičkou na tému duševného zdravia a stresu. Prednášky sa zúčastnili maturanti z občianskej náuky. Žiaci sa dozvedeli o dôležitosti duševného zdravia a že starostlivosťou o naše duševné zdravie môžeme účinne predchádzať telesným a psychickým ochoreniam. Cieľom bolo poukázať na to, že psychické poruchy sú vo veľkej miere verejnosťou vnímané s predsudkami. Rozprávali sme sa aj o strese, keďže je faktorom, ktorý vo veľkej miere narúša duševnú rovnováhu a psychickú pohodu človeka. Pre žiakov sexty, II.A a II.B bola pripravená prednáška na tému „Ako sa efektívne učiť“. Na prednáške odzneli praktické rady, ako si učenie uľahčiť a čomu sa pri učení vyhýbať.

  Mgr. Marieta Telepovská

Cezpoľný beh

_DSC0203

Dňa 22.9.2017 sa na našom gymnáziu uskutočnilo školské kolo v cezpoľnom behu. Spolu sa ho zúčastnilo 26 bežcov, ktorí boli rozdelení do štyroch vekových kategórií.

Ako prvé sa na štart postavili naše mladšie žiačky ( príma – kvarta ), ktoré čakal beh na 1500 metrov. Najúspešnejšou bežkyňou sa stala Ema Vincensová v skvelom čase 6:41 min. Na pódiových miestach sa ešte umiestnili Mirka Mesarošová a Viktória Janoková.

Mladšie žiačky – 1500 m :

 1. Ema Vincensová  6:41 min.
 2. Mirka Mesarošová   6:55 min.
 3. Viktória Janoková  7:06 min

Kategórie mladších žiakov sa zúčastnilo iba 5 bežcov, z toho traja boli nováčikovia – prímania.

Do cieľa dobehli v nasledovnom poradí :

Mladší žiaci – 2400 m :

 1. Tomáš Lachvajder10:20 min.
 2. Samuel Chýla10:21
 3. Dávid Máček13:52 min.

Na staršie žiačky taktiež čakala trať dlhá 2400 metrov. Tejto kategórie sa zúčastnilo 7 bežkýň, medzi ktorými boli v cieli minimálne rozdiely. Postup na okresné kolo si vybojovala táto trojica:

Staršie žiačky – 2400 m :

 1. Veronika Čalfová  12:04 min.
 2. Sára Kožuchová  12:16 min.
 3. Miriama Kicošová  12:25 min.

Ako poslední na štart vybehli starší žiaci, ktorých bolo o polovicu ako menej ako v minulom roku. Na 5 vytrvalcov čakala náročná trať, ktorá merala 4000 metrov. Najlepšie sa s ňou popasovali títo študenti :

Starší žiaci – 4000 metrov :

 1. Vladimír Čerep  14:23 min.
 2. Peter André  15:42 min.
 3. Ivo Bubeňko   18:02 min.

Poďakovanie patrí najmä p.profesorovi Berešovi za príkladne zvládnutú organizáciu, ale aj divákom, ktorí podporovali bežcov počas tohto športového podujatia. Z každej katégórie na okresné kolo postúpili prví traja bežci.

Okresné kolo sa uskutočnilo 29.septembra 2017 a naši študenti obstáli výborne. Až v troch zo štyroch kategórii dominovali naši bežci a vybojovali si postup na krajské kolo.

Mladšie žiačky : 6.Ema Vincensová, 9.Viktória Janoková, 10.Mirka Mesarošová

Mladší žiaci : 4.Tomáš Lachvajder, 5. Samuel Chyla, 29. Matej Janok

Staršie žiačky : 2. Veronika Čalfová, 3.Sára Kožuchová, 4.Miriam Kicošová

Starší žiaci : 1.Vladimír Čerep, 2.Peter André, 7.Dominik Vitko

Všetkým bežcom ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy a želáme veľa úspechov na krajskom kole.

Jakub Polák, IV. A

Beseda o prejavoch a príčinách extrémizmu v spoločnosti.

20170928_101437  20170928_101741  20170928_101836

Extrémizmus je jeden z najnebezpečnejších protispoločenských javov modernej demokratickej spoločnosti. Táto problematika sa spája najmä s prejavmi rasizmu a intolerancie.
Diskusii o spomínanej téme sa 28.9. 2017 zúčastnili maturanti z občianskej náuky. Iniciátorom tejto diskusie bol Mgr. Peter Pollák, PhD., bývalý poslanec NR SR. Počas tejto besedy zaznelo viacero zaujímavých myšlienok, ktoré apelovali na historické vedomie verejnosti a jej angažovanosť.

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company