Monthly Archives: October 2021

Imatrikulovali sme

DSC_0001 DSC_0002 DSC_0003 DSC_0004 DSC_0005 DSC_0006 DSC_0007 DSC_0008 DSC_0009 DSC_0010 DSC_0011 koláž-I.A koláž-I.B

Aj v tejto neľahkej dobe plnej rúšok, dezinfekcie a odstupov sme na našom gymnáziu dodržali tradíciu.  V „light“ verzii  Žiacka školská rada pasovala našich prvákov do radu  študentov.  Za tónov  študentskej hymny zložili sľub  a od tej chvíle sú skutočnými GYMNAZISTAMI.

P.S.: Všetky opatrenia boli, samozrejme, dodržané :)

received_567977911126785 received_1627101160961295
Možno to poznáte aj vy. Viackrát vám už prišlo na um, že by ste išli darovať krv, ale vždy vám do toho niečo prišlo. Naozaj ste chceli, no stále sa niekam ponáhľate. Raz na vlak, inokedy za kamarátmi alebo si poviete, že to ešte počká a jedného dňa sa určite pridáte. Jedného dňa… No priznajme si – ak sme dospelí, zdraví a záleží nám na druhých, budeme hľadať výhovorky?
Podaj mi ruku … je sloganom tohtoročnej kampane a slovami piesne Zuzany Smatanovej.

TERCIA a KVARTA NA TURISTIKE … 

received_335392925056968 received_568670934355562 received_4480614792017740 received_4821530217880015
Počasie nám fandilo, tak neváhame a vyrážame do prírody. Volíme niečo zdolateľnejšie, aby sme to deckám veľmi nesprotivili. Ostávajú nám len menšie kopce, tak si to aspoň kompenzujeme tým, že sa sústredíme na výhľadové.
Slanské vrchy, ako relatívne úzke sopečné pohorie, oddeľujú Košickú kotlinu od Východoslovenskej nížiny. Samotný fakt sľubuje výhľady do krajiny, len nájsť to správne miesto bez stromov. RANKOVSKÉ SKALY. Takmer kolmé steny a stĺpy už na prvý pohľad vystupujú nad okolitý porast a za pekného počasia sľubujú poskytnúť krásny polkruhový výhľad. Tak uvidíme.
Trasa: Herľany – Rankovské skaly – Vyhliadka – Herľany a späť
A ako to dopadlo? Veď posúďte sami …. :-D
Mgr. Michaela Krivá

Cezpoľný beh – okresné kolo

diplom1 Diplom2 Diplom3

Prázdninový týždeň plný učenia?!

5 6 3 4 2 1

Nadpis možno mnohých šokoval J, no aby som ho vysvetlila, musím začať od začiatku.

V minulom školskom roku som sa zapojila do prvého ročníka KaSMEDu (Korešpondenčného semináru z medicíny), ktorý je projektom organizácie MEDCON, vytvorenej skupinkou stredoškolákov. Tento projekt je zameraný na priblíženie medicíny študentom pomocou riešenia tzv. case studies.

Odmenou pre úspešných riešiteľov bola Letná akadémia, ktorá sa konala posledný augustový týždeň neďaleko malej dedinky Jedľové Kostoľany. Organizátori dali radšej prednosť zážitkovému vzdelávaniu, takže učebnice a príklady si pri tom odmyslite. Hneď v prvý deň sme mali možnosť stretnúť sa so „živým doktorom“, anestéziológom z Fakultnej nemocnice v Motole, ktorý nás počas svojho rozprávania dostal priamo do operačnej sály. Mali sme možnosť vyskúšať si intubáciu a v závere jeho prednášky sme absolvovali kurz chirurgického šitia. Ďalej sme nahliadli aj do sveta dvoch záchranárov, Anky a Tomáša, s ktorými sme riešili simulované záchranné akcie. V strede týždňa k nám zavítala aj veterinárka Hana, ktorá nám pripravila zaujímavé úlohy, v ktorých sme diagnostikovali ochorenia ako bubonický mor, či antrax. A čo tieto pojmy spája? Ak ste odpovedali antropozoonózy, je to správne! Na svoje si prišli aj budúci zubári, pretože spolu so zubárkou Júliou sme si vyskúšali robiť zubné výplne na zuboch z 3D tlačiarne. Keď už som si myslela, že nič zaujímavejšie nebude, prišla dvojica kardiochirurgičky a traumatológa. Anatómiu sme si s nimi precvičili na reálnom bravčovom srdci!

Počas tohto týždňa sme využili snáď každú minútu, no pravdupovediac, aj mesiac by bol málo na nahliadnutie do tak jedinečného a prepracovaného sveta, akým je naše telo!

Prvá letná akadémia pre budúcich medikov stavila na zážitkové vzdelávanie, nie vzorce – Nadácia Dionýza Ilkoviča (nadaciadi.sk) .

  Lenka Fraštiová IV.A

KVA-foto Kvi-foto kvi-fotoo kvi-fotooo peršaci peršaci-foto prvaci-foto prvaci-fotoo

Svetový kozmický týždeň  (World Space Week, WSW) bol oficiálne vyhlásený Valným zhromaždením OSN v roku 1999 a uskutočňuje sa každoročne 4. – 10. októbra.

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, útvar astronómie, sa aj  tohto roku zúčastní osláv Svetového kozmického týždňa.  Tak ako v uplynulých piatich – šiestich rokoch  sa žiaci našej školy zúčastnili otvorenia príslušnej výstavy. Vo štvrtok 7. októbra si prednášku o KOZMONAUTIKE aktívne vypočuli  a  výstavu  „ŽENY VO VESMÍRE” postupne pozreli žiaci KVARTY, KVINTY, 1.A a 1.B triedy.

Žiakov zaujala forma prezentácie obohatená o rôzne zaujímavosti. Podnetné a pamätania hodné boli najmä zákulisné informácie.

received_396490978646064 received_589595102232041 received_4389738781115403

Noc výskumníkov

Tohtoročnú Noc výskumníkov sme absolvovali s našim bývalým študentom Mgr. Dávidom Princíkom, ktorý nám v zaujímavej interaktívnej prednáške predstavil vedecký program Katedry anorganickej chémie na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach.

Ďakujeme za podnetné informácie: maturanti z chémie a biológie

image0 image1 image2 image3

V rámci týždňa vedy a techniky sme my, študenti maturitného ročníka, venujúci sa biológii, navštívili Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove. Našou prvou zastávkou bola expozícia Poľovníctva a ochrany zveri v bývalej jazdiarni. Prekvapilo nás množstvo preparátov, ktoré boli súčasťou expozície. Mohli sme vidieť zvieratá žijúce na všetkých kontinentoch, od Ameriky až cez Áziu. Taktiež nám to pomohlo pri predstave o veľkostí týchto živočíchov, o ktorých sa učíme na hodinách biológie a o typoch prostredia, v ktorých žijú. Zaujímavosťou bolo, že sme si expozíciu mohli prezerať za zvukov lesných vtákov, ktoré sa ozývali po celej budove. O ozvláštnenie našej návštevy múzea sa postarala expozícia Šľachtické rody trebišovského kaštieľa. V prítomnosti sprievodkyne sme navštívili jednotlivé miestnosti múzea, ktoré boli obohatené o obrazy a nábytok, ktoré patrili šľachtickým rodom. V obohacujúcom výklade sme sa dozvedeli zaujímavé informácie, ktoré nám objasnili život v kaštieli v ich časoch. Časť expozície bola venovaná epidémii cholery a východoslovenskému roľníckemu povstaniu. Prezreli sme si tiež expozíciu týkajúcu sa vinohradníctva  v tokajskej oblasti. Prehliadku sme ukončili poďakovaním zamestnancom kaštieľa a prijali sme pozvanie na ďalšie zaujímavé expozície, ktoré múzeum ponúka.

Exkurzie sa zúčastnilo 18 študentov tried IV. A, IV. B a oktáva pod vedením vyučujúcich: RNDr. Dagmar Ružinská a RNDr.  Ján Treľo

Helena Andrejová, IV. B

Európsky deň jazykov 2021

FE1 Za1 Za2 Za3 Za5 Za6 Za8 Za9

Už od roku 2001 sa z iniciatívy Rady Európy v Štrasburgu Európsky deň jazykov každoročne oslavuje 26. septembra.

Študenti 3.B a sexty si jeho 20. výročie pripomenuli na hodinách angličtiny. Zúčastnili sa online LingvaKvízu, ktorého  hlavným organizátorom je medzinárodná mládežnícka organizácia Edukácia@Internet a je jedným z podujatí organizovaných na Slovensku.

Kvíz preveruje znalosti o všetkých európskych jazykoch a je možno ho hrať ešte do polovice októbra a vyhrať zaujímavé ceny. Zatiaľ sa v TOP 50 umiestnili traja študenti z 3.B, takže im držíme palce, aby sa posunuli vyššie, kde je možné získať počítač, mobilný telefón ale aj jazykový pobyt. Zapojiť sa a zabaviť sa môžete aj vy na stránke kviz.lingvafest.sk.

  PhDr.V.Žajáková

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company