Monthly Archives: June 2018

ETwinning projekt v kvarte

h s

V tomto školskom roku sa časť študentov kvarty  pripojila k medzinárodnému projektu eTwinning, ktorého uskutočňované aktivity sa vykonávali a dokumentovali v elektronickom priestore TwinSpace.

Na projekte spolupracovalo 8 škôl z týchto krajín: Litva, Taliansko, dve školy zo Španielska, dve školy z Turecka a dve školy zo Slovenska. Jeho názov bol TEEN´S TIME. Študenti tvorili elektronickú verziu časopisu, kde sa po úvodnom predstavení škôl zo spomínaných krajín a výbere loga vytvárali jednotlivé stránky časopisu formou príspevkov do blogov. Študenti najprv spolupracovali v skupinkách vo svojej škole a následne pod vedením koordinátorov boli vytvorené medzinárodné tímy, ktoré tvorili príspevky do časopisu podľa zvolenej témy. Stránky časopisu sú venované jednotlivým záujmom študentov, napr. tancu, filmu, technológiám, jedlu, cestovaniu, knihám, počítačovým hrám, športu či móde. Každý študent sa rozhodol pre tému podľa svojich záujmov.

Stránky výsledného e-časopisu obsahujú rôzne recenzie, kvízy či interaktívne hry. Zapojení študenti v jednotlivých krajinách získali projektový certifikát, ktorý našich študentom odovzdala p. riaditeľka PaedDr. M Kašaiová. Aktivity projektu sme vykonávali na hodinách anglického jazyka. Študenti mali možnosť prakticky využiť svoje znalosti cudzieho jazyka a vyskúšali si spoluprácu s niekým, kto je mnoho kilometrov od nich.

PhDr. V. Žajáková

b

Školský rok 2017/18 sme sa my, žiaci 3.A, rozhodli zakončiť v metropole Maďarska –   Budapešti. Našu cestu sme začali na železničnej stanici v Sátoraljaujhely. Po príchode do cieľa sme sa išli ubytovať a potom sa začalo naše dobrodružstvo.

 Ako prvý sme navštívili Dom teroru. Maďarská a z časti aj slovenská história, hlavne z obdobia svetových vojen, bola vyobrazená fascinujúcim spôsobom.

Nenechali sme si ujsť ani večerný pohľad na pekne osvetlené mesto. Z hradu Budín sme mali metropolu ako na dlani. Prechádzali sme sa popri Dunaji a absolvovali sme povinné fotografovanie.  Zastavili sme aj v parlamente, ktorý je vyobrazený na takmer každej magnetke a pohľadnici. Ohúrila nás  premakaná architektúra aj Svätá koruna uhorských panovníkov.

Po troch dňoch neustáleho chodenia sme unavení, ale plní zážitkov, nasadli na vlak a vrátili sa domov.

Za zorganizovanie a hladký priebeh exkurzie ďakujeme našim skvelým profesorkám, p. Ružinskej a p. Krivej.

Malá maturita 2018

Malá maturita kvarta  received_893589440836051  received_893590307502631

Už niekoľko rokov žiaci osemročného štúdia na našom gymnáziu končia prvú polovicu svojho štúdia „Malou maturitou.“ Každý žiak si vyberie tému, ktorá ho zaujíma a osloví konzultanta, ktorý mu pri jeho práci pomáha. Výsledkom často aj niekoľkomesačnej  práce je obhajoba teoretickej a praktickej časti pred odbornou porotou a prezentácia témy pred ostatnými študentmi.

V tomto školskom roku si žiaci kvarty pripravili krásne témy a previedli nás svetom fotografie, dejinami, umením a hudbou. Odhalili nám tajomstvá ľudského mozgu, fascinujúci svet počítačov, víziu technológií budúcnosti. V praktickej časti zhotovili plán školy, chemickú hru, maľovali obrazy, vytvárali videá, učili nás jazdiť na koni, komunikovali v angličtine, zhotovili krásne modely šiat a množstvo ďalších aktivít.   Slávnostné udeľovanie certifikátov a prezentácia pre rodičov sa uskutočnila v dôstojných priestoroch Zrkadlovej siene Múzea a kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove.

 Kvarte ďakujem za reprezentáciu osemročného gymnázia pred širšou verejnosťou a prajem veľa úspechov do ďalšieho štúdia.

                                                                                                 Mgr. G. Maruščáková

35496532_1964225610277892_1643550561020149760_n 35463887_1964225520277901_3892187311680520192_n (1)

Naša žiačka Štefánia Sokolová sa dňa 2. júna 2018 zúčastnila súťaže ICN European cup, ktorá sa uskutočnila na svetovej wellness výstave v Taliansku, kde mala  možnosť reprezentovať Slovensko a zároveň sa porovnať so súperkami z iných krajín v kategóriách Ms figure open a Ms figure novice. Števke sa podarilo získať prvenstvo a stala sa absolútnou víťazkou žien a získala PRO kartu.

Srdečne blahoželáme !

DŠS

Resized_20180607_092953  Resized_IMG_5456

Naši žiaci sa umiestnili v školskom roku 2017/2018 na 3.mieste v Dlhodobých športových súťažiach. Do tejto súťaže bolo zapojených 77 škôl. 7.júna 2018 ocenenie nám osobne odovzdal predseda KSK Ing. Rastislav Trnka na vyhodnotení 10. ročníka Dlhodobých športových súťaží o Pohár predsedu Košického samosprávneho kraja. Ďakujem všetkým žiakom aj učiteľom telesnej výchovy, ktorí sa zaslúžili o tento úspech.

                                                                                                          PaedDr. Mária Kašaiová

Štrasburg – návšteva Európskeho parlamentu

20180529_101427  20180528_11071320180529_103552

20180528_105904 20180529_142446  DSCF7807

  Štrasburg je hlavné mesto Alsaska, ktoré sa nachádza vo východnej časti Francúzska na ľavom brehu Rýna. Štrasburg striedavo patril Nemecku alebo Francúzsku a hoci je dnes definitívne súčasťou Francúzska, uchováva tradície oboch národov a symbolizuje francúzsko-nemecké zmierenie.

Toto nádherné mesto so zaujímavou históriou, ktoré sa francúzsky nazýva Strasbourg, nemecky Strassburg a alsasky Strossburi, mali v dňoch 28 a 29 mája možnosť navštíviť naši študenti Miroslav Tóth zo IV.D a Marek Kohút zo septimy. Študenti prijali pozvanie p. Ivana Štefanca, poslanca Európskeho parlamentu, ktorý našu školu navštívil ešte v marci.

Prvý deň návštevy Štrasburgu bol zameraný na prehliadku mesta, ktorá začala na Rue des Bouchers a pokračovala až do samotného srdca historického centra ku katedrále Notre Dame. Jej vznik siaha do 12. storočia a až do roku 1874 bola najvyššou budovou na svete. Námestie Kleber, na ktorom sa Notre Dame nachádza, patrí k najkrajším historickým námestiam v Európe. Historické dedičstvo mesta je vpečatené najmä do štrasburskej architektúry. Typické hrazdené fasády, mohli študenti obdivovať aj počas vyhliadkovej plavby loďou a taktiež mohli ochutnať aj tradičné alsaské Flammkuchen.

Od roku 1949 tu vznikali hlavné európske inštitúcie. V Štrasburgu v súčasnosti sídli Rada Európy, Európsky súd pre ľudské práva a Európsky parlament. A práve Európsky parlament mohli študenti nasledujúci deň navštíviť.  V Parlamente sa opäť zúčastnili prednášky a diskusie s p. I. Štefancom o aktuálnych témach a problémoch EÚ. Po diskusii, do ktorej sa aktívne zapájali, navštívili rokovaciu sálu Európskeho parlamentu, kde poslanci rokovali o aktuálnej situácii v pásme Gazy.

Návšteva Európskeho parlamentu bola pre študentov vynikajúcou príležitosťou oboznámiť sa s činnosťou Parlamentu, ktorý je hlasom občanov Európskej únie a s jeho vplyvom, ktorý dosahuje v Európe a vo svete.

                                                                                                                                                                          Mgr. S. Kútna

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company