Monthly Archives: March 2018

BIOLOGICKÁ OLYMPIÁDA

DSC09448 DSC09447

Dňa 14. 2. 2018 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo 52. ročníka biologickej olympiády v teoreticko-praktickej časti. V kategórii B súťažili 2 študenti: Terézia Rendešová (II. A) a Filip Lejba (II.B) V kategórii A súťažilo 9  študentov: Zuzana Berešová (III.A), Aneta Vargová, Mária Šrobárová, Laura Kalanová, Ema Prokopová (SEP), Ivo Takáč (IV. D), Daniel Ferenčík,  Miroslav Pokrivňák a Peter Kovaľ ((IV. A). Súťažiaci mohli ukázať, čo vedia z biológie. Že vedia viac, než je len v učebniciach biológie.

Najlepší 2 z každej kategórie sa zúčastnili na krajskom kole. Súťaž prebiehala v BOTANICKEJ ZÁHRADE, Mánesova 23, v Košiciach. V kategórii A dňa 20.3.2018 sa zúčastnili 2 študenti triedy IV.A: Miroslav Pokrivňák a Peter Kovaľ a v kategórii B dňa 21.3.2018 2 študenti: Filip Lejba a Natália Begalová (SEX)

Zvlášť veľkým úspechom bolo umiestnenie študenta Petra Kovaľa. Získal 6. miesto z 25 súťažiacich.

 RNDr. Ján Treľo

Valentínska kvapka krvi 2018 – dobrovoľne sme pomáhali

received_2028052560556746

V rámci 23.ročníka kampane Valentínskej kvapky krvi v termíne od 12. februára do 16. marca 2018 sme organizovali kolektívu dobrovoľníkov, ktorí podporili niekoľkoročnú tradíciu darcovstva. Cieľom tejto kampane bolo podporiť bezpodielové darcovstvo a hlavne zamerať sa na prvodarcov. Je to druhá najväčšia kampaň, ktorú organizuje Slovenský Červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou Slovenskej republiky a hematologicko-transfúznymi oddeleniami nemocníc.
Hlavnou organizátorkou tejto ušľachtilej akcie bola Mgr. Michaela Krivá. Ako biologická a chemická odborná a morálna politika, čo znamená dobrovoľný odber a darcovstvo ľudskej krvi pre pacienta. Tak trebišovská nemocnica Svet zdravia 13.marca 2018 privítalo z radov našich učiteľov a študentov prvodarcov a viacnásobných darcov: Matúš Janok, Dávid Sakal-Šega, Peter Mann Dominik Vitko, Kristína Písečná, Miroslav Tóth, Dominika Matiová, Kristína Vatraľová, Veronika Ondová, Viktória Mária Štedlová , Jakub Maťaš.

Ďakujeme všetkým darcom a zvlášť PhDr. Viere Žajakovej, ktorá patrí medzi pravidelných darcov v rámci dobrovoľnej kampane.

                                                                                                                             Mgr. Michaela Krivá

Týždeň s anglickými lektormi

DSC_0744

 

Minulý týždeň (12.3 – 16.3.2018) sa moji spolužiaci a 6 študentov prvého ročníka intenzívne venovali anglickému jazyku. Zatiaľ čo naši starší spolužiaci maturovali, my sme strávili príjemné chvíle v spoločnosti dvoch milých lektorov z anglicky hovoriacich krajín. Tí sa s nami hrali rôzne hry, tvorili sme zábavné kvízy či diskutovali  o rôznych zaujímavých témach, ako napríklad o ochrane životného prostredia v našich krajinách. Zdokonaľovali sme sa hlavne v gramatike a rozprávaní. Samozrejme nechýbali ani rôzne vtipy a smiešne historky. Ďakujeme za túto úžasnú možnosť stráviť takýto krásny týždeň plný nových zážitkov.

    Ema Kassayová, kvarta

Regionálne finále v basketbale

basketbal

V piatok 16.marca sa uskutočnilo regionálne finále dlhodobej športovej súťaže v basketbale. Po triumfe na okresnom kole a účasti na krajskom kole sme sa zúčastnili posledného basketbalového turnaja v tomto školskom roku, ktorý organizovalo Gymnázium Pavla Horova v Michalovciach. V prvom zápase sme si zmerali sily so SOŠ obchodu a služieb Michalovce a po výsledku 18:4 sme sa radovali z víťazstva. V druhom zápase skupiny sme nastúpili proti  Gymnáziu Ľ. Štúra, ktoré sme zdolali ešte vyšším rozdielom, a to 28:11. Po dvoch bezproblémových výhrach sme postúpili do finále, kde nás už čakal domáci ašpirant na celkové víťazstvo Gymnázium Pavla Horova. Michalovčanom len tesne ušiel postup na celoslovenské kolo, a preto sme do zápasu vstupovali s odhodlaním predviesť čo najlepší výkon. V úvode stretnutia sa nám favorita podarilo zaskočiť a po necelých 5 minútach svietil na ukazovateli skóre stav 9:6 z nášho pohľadu. Domáci však ukázali svoju kvalitu a v ďalšom priebehu zápasu dominovali. Napriek finálovej prehre sme pre našu školu vybojovali skvelé 2.miesto.

Jakub Polák, IV.A

Elektronické prihlasovanie/odhlasovanie obedov

elektronické prihlasovanie/odhlasovanie obedov na stránke:

https://www.strava.cz/Strava/Stravnik/prihlaseni

kód jedálne: 9578 (je možné vyhľadať v zozname)

zadať užívateľa a heslo

po prvom prihlásení odporúčame heslo zmeniť

pre mobily s Androidom je možné stiahnuť aplikáciu strava cz

Poznámka: obedy je možné prihlásiť/odhlásiť najneskôr do 7:30 v danom dni

Lyžiarsky výcvik

342.-Lyžiarsky-kurz-12.1.2018

Aj tento rok sa naši prváci spolu s prímou, sekundou a niektorými žiakmi z kvarty zúčastnili lyžiarskeho výcviku. IA a príma boli účastníkmi prvého kroku od 7.1. do 12.1. 2018. Na druhej strane v dňoch 4.2. - 9.2.2018 boli IB a sekunda. Výcvik sa ako každý rok odohral v Heľpe a lyžovalo sa na Polomke. Okrem každoročnej tradície, ktorou je karneval, bola každý večer diskotéka a program nejakej triedy. Taktiež zaujímavým prvkom bola prechádzka a guľovačka po Heľpe. Za skvelo strávený čas ďakujeme pp Hrubej (náš vedúcej), p. Begalovi (DJ-ovi), p. Berešovi (učiteľovi začiatočníkov) a p. Telepovskému (zástupca Fénixu).

Alexandra Čižmárová, I. B

„Nie som schopný zatvárať oči, keď už som bol obdarený zrakom“ M. Šimečka

kolík

Keďže extrémizmus zaznamenal v Slovensku za posledný trištvrte roka prudký nárast, Ľudia v ohrození minulý rok v decembri zorganizovali vzdelávanie pre pedagógov zameraných práve na problém extrémizmu, ktorého sa zúčastnili aj učitelia našej gymnázium. Nie je na spomínanej hodine s druhým, sme za prítomnosti jedného z lektorov – A. Návojského, overovali získanú metodiku a učebné materiály v praxi.

6. februára žiaci II.A absolvovali zaujímavú hodinu Občianskej náuky, na ktorej sa zúčastnili aj p. Andrej Návojský, ktorý pre Nadáciu Milana Šimečku pracuje. Ich cieľom je podnecovať a podporovať aktivity zamerané na rozvoj demokracie, kultúry, tolerancie a občianskej spoločnosti. Podobné úsilie vyvíja aj ďalšia nezisková organizácia Človek v ohrození. Táto organizácia sa venuje aj vzdelávaniu slovenských učiteľov a študentov, tvorbe metodiky a učebných materiálov.

Beseda s poslancom Európskeho parlamentu p. Ivanom Štefancom

Život mladej generácie je v súčasnosti nevyhnutne spojený s internetom. Stal sa každodenným zdrojom informácií a zábavy, ale aj pracovným nástrojom každého z nás. O digitalizácii Európskej únie s nami diskutoval p. Ivan Štefanec, ktorý v súčasnosti zastupuje Slovenskú republiku v Európskom parlamente v rámci Klubu Európskeho ľudového strany. Okrem digitalizácie sme diskutovali aj o aktuálnych témach, ktoré dnes prebiehajú v Európe – spoločná obrana, brexit, pracovný trh, dokonca o zrušení striedania zimného a letného času.

Okrem podnetnej diskusie dostali 2 študenti Maturitnej občianskej náuky príležitosť zúčastniť sa na zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

 Študenti MON

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company