Ako sme sa za jeden deň zvládli Bratislavu

431195623_779964430283783_7538790120909375789_n IMG_9071 IMG_9089 IMG_9155 IMG_9172

14- 16. 3. 2024 absolvovalo 24 študentov 3. ročníka našej školy a dvaja pedagógovia exkurziu do Bratislavy. Prvým cieľom bola dohodnutá návšteva NBS (Národná banka Slovenska). Už prijatie vo vstupnej hale bolo jasné, že sme očakávaní. Po preukázaní totožnosti všetkých sme si to namierili sprevádzaní pridelenou ochrankou k riaditeľovi odboru kancelárie guvernéra NBS Jánovi Ondovi, ktorý je absolventom našej školy, maturoval v roku 1983. Milým prekvapením bolo krátke stretnutie s guvernérom NBS Petrom Kažimírom, ktorý nám venoval pár chvíľ, položil pár otázok a jeho fotograf urobil pár profesionálnych fotiek.

Ing. Ján Onda  nám venoval 2 hodiny. Odpovedal na študentské otázky spojené s činnosťou NBS, , bližšie o svojich pracovných povinnostiach aj o spôsobe voľby a funkcii guvernéra NBS. Krátko priblížil svoj životný príbeh a dosiahnutú kariéru spojenú s NBS. Rozhovor bol pre všetkých zúčastnených veľmi zaujímavý, motivačný a inšpiratívny. Zdôraznil význam vstupu do eurozóny pre ekonomiku Slovenska. V neformálnom živom rozhovore sa zameral na  ciele a  plány študentov pri voľbe ďalšieho štúdia a povolania. Zakukli sme do zasadačky, kde prebiehala porada významných medzinárodných ekonómov. Aby sme si vychutnali panoramatický pohľad na naše hlavné mesto, vyviezli sme sa rýchlovýťahmi na 30. poschodie výškovej budovy NBS, jednej z najmodernejších budov na Slovensku. Bol to pozoruhodný zážitok. Následne  trochu živej zelene a výtvarnej krásy v oddychovom átriu národnej banky. Ešte malá obrazová galéria, aj takto podporuje NBS mladých umelcov.  Všetko to spoločne vytvorilo naozaj neopakovateľnú atmosféru.

V popoludňajších hodinách exkurzia pokračovala vo výrobnom závode automobilky Volkswagen, kde sme zažili najprv cestovanie MHD, cesta trvala 38 minút. Aj tu sme mali dohodnuté stretnutie. Naše sprievodkyne  nás  zoznámili s  inovatívnymi technológiami pri výrobe automobilov. Mali  sme možnosť vidieť automatické linky,  prácu robotov v lisovni, kde za pár minút na začiatku vstúpil vyrovnaný plech a vyšla zlisovaná a vytvarovaná predná kapota. Prechádzajúc po vyznačenej dráhe sme sledovali  pracovníkov závodu pri  montáži podvozkov. Zaujímavá bola premyslená logistika pri zásobovaní výrobných liniek a pri výmene dvoch pracovných smien v závode, kde pracuje cca 12 000 zamestnancov.

Podvečer sme sa prešli  historickým centrom Bratislavy, popod Michalskú bránu, popri historickej budove SND, smerom k Bratislavskému hradu a samozrejme vyhliadke pri Národnej rade SR, ďalej Hodžovo námestie a Prezidentský palác, Námestie Slobody, Most SNP a ďalšie významné objekty hlavného mesta SR. A chutné občerstvenie v OC Nivy i nejaké tie suveníry. Jedna noc v štýlových apartmánoch a  jedna na lehátkach v  rýchliku. Spoločné raňajky s gastronomickým zážitkom v Bratislave a  ďalšie raňajky už doma.

Rýchle, ale príjemne prežité cestovanie. Veríme, že pre všetkých zúčastnených bola exkurzia príjemným zážitkom aj zdrojom nových poznatkov a  nových zručností.

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company