CHEMICKÁ CESTA : NESTVILLE PARK – HNIEZDNE

received_331948812318832 received_368355192022899 received_1366809037063939 received_1370954430080110

Študenti gymnázia objavili čaro jedného z najkrajších kútov severného Slovenska, kde v roku 2012 vyrástol areál Nestville Parku. Nachádza sa len 5 km od Starej Ľubovne, v dedinke Hniezdne.

Po dvojročnej prestávke sme sa dočkali a 12. mája 2022 sme absolvovali exkurziu pod vedením Mgr. Michaely Krivej a jej kolegov RNDr. D. Ružinkej , RNDr. J. Treľa pod názvom Nestville Park – miesto, kde si každý príde na svoje.

Prehliadka je unikátnym spojením expozície liehovarníctva s tradičnými ľudovými remeslami. Sprievodkyňa nám porozprávala ako vtedy žili kováči dokonca sme si mohli sami vyraziť mince na ktorých bol erb dvoch bocianov. Bocian preto, lebo symbolizuje ich dedinu, ktorá sa volá Hniezdne.

Plynule sme prechádzali cez tradičnú až po modernú oblasť, ktorá sa venuje moderným technológiám a najmodernejšej rafinérií na výrobu liehu v Európe. Zaujímavosťou bolo že nám sprievodkyňa rozprávala že majú  zásobníky na 3500 l pšenice, ktorých je viac kusov. Prešli sme aj tzv. fázu kvasenia kde musí byť teplota 35 stupňov. A na záver prehliadky majú návštevníci možnosť vidieť degustačnú miestnosť, ktorá je skvostným dielom miestnych rezbárov, kde sa nachádza najväčší rezbársky obraz v Európe.

Po „nadupanej“ prednáške sme sa posilnili obedom v Taberne, kde nám sládek Patrik porozprával o remeselnom pivovare a  procese výroby nefiltrovaného a nepasterizovaného piva vareného z najkvalitnejších surovín – sladu, miestnej vody, chmeľu a pivovarských kvasníc. Nezabudnuteľným zážitkom bola aj návšteva kontaktnej farmy, kde sme sa mohli stretnúť s rôznymi zvieratkami a dokonca so štvorhodinovým žriebätkom, no najväčší dojem urobila čierna ovečka – Beruška.

Degustáciu whisky sme síce nezažili, ale nahradila nám to degustácia čokolády. Aby toho nebolo málo tak cez sklo čokolatérie sme si pri šálke horúcej čokolády pozreli aj jej výrobu. Čokoláda ako taká bola výhradne nápojom panovníkov a kráľov. Počas druhej svetovej vojny bola čokoláda denným prídelom pre vojakov ako zdroj energie. Bola používaná aj ako afrodiziakum. Čokoláda má blahodarné účinky na organizmus. Obsahuje flavonoidy, ktoré pôsobia ako antioxidanty a je aj dobrým zdrojom minerálov ako fluór, draslík a horčík.

Panovníci …. a pred nami krásny, unikátny hrad, týčiaci sa nad mestom Stará Ľubovňa – Ľubovniansky hrad a skanzen. V minulosti sa preslávil stretnutiami korunných hláv. Dnes hrad ponúka pútavé expozície a obľúbený výstup na vežu, ktorú sme si nenechali ujsť ani mi.

A čo na záver …. Veríme, že chemické exkurzie sa stanú znova pravidelnosťou a rozšíria nám obzory vo výrobných procesoch ale aj medziľudských vzťahoch.

Ďakujeme !!!

                                                                                                                      Študenti GymTV, Mgr. Michaela Krivá

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company