Monthly Archives: May 2018

Viedeň 2018

DSCN3546

Ako to už na našom gymnáziu býva zvykom, tak aj tento rok sa počas akademického týždňa konala exkurzia Viedeň-Bratislava, na ktorej sa zúčastnili študenti prvého, druhého a tretieho ročníka.

Náš výlet sa konal trochu v duchu improvizácii od prvého momentu, keďže počasie sa rozhodlo, že nám to trochu spestrí dažďom. Tomu bol aj prispôsobený program exkurzie.

Prvý deň sme boli na Bratislavskom hrade a z jeho veže sme mali dych berúci výhľad takmer na celé mesto. Druhý  a tretí deň sme strávili prehliadkou Viedne. Videli sme zámok Belvedere, Hoffburg, chrám Stefansdom, Viedenskú radnicu, Hundertwasserhaus a zámok Shönbrunn. Taktiež sme si prezreli exponáty prírodovedného, technického a kultúrno-historického múzea. Prešli sme sa po Mariahilferstrasse a našu exkurziu po Viedni sme zakončili v zábavnom parku Prater, kde tí odvážnejší si užili výhľad na mesto zo 117 metrovej výšky z najvyššieho kolotoča na svete.

Štvrtý a zároveň posledný deň sme pokračovali prehliadkou centra Bratislavy, Devína a Národnej rady Slovenskej republiky, kde nás sprevádzal Ing. Róbert Puci.

Na záver by sme sa chceli poďakovať Mgr. Slávke Maďarovej za zorganizovanie exkurzie a triednym profesorom druhého ročníka RNDr. Jánovi Treľovi a Mgr. Róbertovi Janokovi za odborný výklad a spestrenie výletu vtipmi.

Viktória Vasiľová, II.B

 prijímacie skúšky 1. kolo – 1. termín + 2. termín

výsledky 4-ročné

výsledky 8-ročné

Juniorská štafeta

IMG_20180506_130128_1 DSC01903 DSC01869

V dňoch 5.- 6. Mája 2018 sa žiaci našej školy – Ondrej Gondek (2.A), Peter André (SEXTA) a Dominik Vitko (4.D),  zúčastnili 24.ročníka Volkswagen maratónu v Prahe spolu s ďalšími 10 600 bežcami.  Naši chlapci bežali v kategórii Juniorská štafeta stredných škôl, ktorej sa zúčastnilo 30 tímov.  Výber reprezentantov za Východné Slovensko obsadil úctyhodné 24.miesto, keďže konkurencia v podobe českých stredoškolákov bola obrovská. Okrem vynikajúco podaných výkonov chlapci mali dosť času aj na kultúrne vyžitie sa a pozreli si typické pražské pamiatky. V tom istom čase sa ďalší žiak našej školy, Vladimír Čerep (2.A) zúčastnil krajského kola v disciplíne beh na 3000m, v ktorom obsadil prvé miesto a svoj výkon predvedie na celoslovenskej prehliadke v Nových Zámkoch.

Týmto ďakujeme Ondrejovi, Peťovi, Dominikovi a ďalším 7 bežcom za vzornú reprezentáciu Slovenska a školy v Prahe a Vladkovi za reprezentáciu školy na stredoškolskej atletickej súťaži. Prajeme im, a hlavne Vladkovi, na celoslovenskom kole v atletike ešte veľa úspešne odbehnutých kilometrov.

Anna Popaďáková, 2.A

Praktická biológia – sekunda

IMG_4743  IMG_4759  IMG_4766  IMG_4751  IMG_4754

V piatok, 27. 4.2018 sme mali trochu netradičné praktické cvičenia z biológie. Táto hodina biológie bola celkom odlišná od ostatných. Zavítala k nám profesionálna zdravotníčka z trebišovskej nemocnice, pani Mgr. Monika Treľová, z oddelenia OAMIS. Oboznámila nás a zároveň nám odborne urobila prednášku  prvej pomoci. Taktiež nám odborne predviedla prvú pomoc. Ako pomôcku sme mali resuscitačnú figurínu (tzv. Aničku), na ktorej si väčšina z nás aj vyskúšala resuscitáciu (KPR-kardio-pulmonárna resuscitácia)  pod odborným dohľadom zdravotníčky. Bola to veľmi poučná a zaujímavá hodina, ktorá nám dala mnoho poznatkov, ako poskytnúť prvú pomoc v praxi.

V živote nás stretávajú aj nepredvídateľné situácie, pri ktorých by sme mali vedieť pomôcť a podať prvú pomoc. Je to povinnosť každého človeka. V týchto situáciách často rozhodujú sekundy pri záchrane ľudského života.

Szilárd Skalina, sekunda

Mladý Európan 2018

IMG_20180426_094640  IMG_20180426_123306  IMG_20180426_114215

Zastúpenie Európskej komisie a regionálne informačné centrá Europe Direct aj tento rok vyhlásili už 13.ročník súťaže Mladý Európan, ktorá sa konala 26.apríla v priestoroch Východoslovenského múzea v Košiciach. Prvé kolo pozostávalo z vedomostného testu o histórii, osobnostiach, dominantách a ekonomike Európy. V druhom kole súťažiaci preukázali jazykové vedomosti v tajničke pozostávajúcej z 24 jazykov EÚ. V treťom kole 3 najúspešnejšie gymnáziá súperili o prvé miesto odpoveďami na otázky, ktoré vyžadovali široký prehľad v oblasti dejín, literatúry, politiky, architektúry, ale aj geografie krajín EÚ.

V konkurencii 7 gymnázií a 3 SŠ Košického kraja nás reprezentovali študenti Martin Bogdányi /III.C/, Miroslav Tóth /IV.D/ a Adrián Ondruš /III.C/. Vďaka svojím vedomostiam, jazykovým schopnostiam, tímovej spolupráci a zachovaní rozvahy vo finále zvíťazili a získali 1.miesto a postup na celoštátne kolo. To sa uskutoční v júni 2018 v hoteli Átrium v Novom Smokovci. Študentom ďakujem za reprezentáciu nášho gymnázia  a prajem veľa úspechov v konkurencii 12 najlepších gymnázií zo Slovenska na celoštátnom kole.

 Mgr. G. Maruščáková

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company