EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV

Dňa 27.9. sa študenti  II.B  a II.C, Mgr. Zuzana Bogdányiová a Mgr. Mária Majerníková, stretli na spoločnej hodine, aby sa dozvedeli nové a zaujímavé informácie o štyroch jazykoch, ktoré sa používajú na Britských ostrovoch. V zábavných a poučných prezentáciách, ktoré pripravili jednotliví študenti, sa ostatní dozvedeli niečo o anglickom, škótskom, írskom a waleskom jazyku, národných jedlách a zvykoch v krajinách, kde sa týmito jazykmi rozpráva. Aj keď angličtina je najrozšírenejšia, ostatné tri jazyky sú stále živé. Írsky jazyk je dokonca aj oficiálnym jazykom EU.

Krátka ukážka – najdlhší názov obce nájdete vo Walese:

Llanfairpwllgwyngyllgogerych-wyrndrobwllllantysiliogogogoch si Briti skracujú aj ako Llanfair Pwllgwyngyll, ale najčastejšie používajú Llanfair PG alebo Llanfairpwll.

Názov obsahuje 58 písmen. Pre miestnych je to ale iba 51, pretože “ch” a “ll” považujú Walesania za jednu hlásku. Anglický preklad tohto mena znie: The church of St.Mary in the hollow of white hazel trees near the rapid whirpool by St. Tysilio’s of the red cave. Slovenský preklad by mohol byť: Kostol Svätej Márie v údolí bielych liesok blízko prudkého vodného víru svätého Tysilia z červenej jaskyne.

Žiaci 4.D a 3.A, B  pripravili plagát o nemeckých  a rakúskych zvláštnostiach. V daný deň si žiaci na hodinách nemeckého jazyka pozreli prezentáciu o Rakúsku a dozvedeli sa niečo o rozdieloch medzi nemčinou v Rakúsku a v Nemecku.

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company