Exkurzia Krakow – Oswiecim

IMG_3716

V termíne od 27.10-do 28.10. 2015 sme sa  zúčastnili na  dvojdňovej exkurzii  KRAKOW- OSWIECIM pod pedagogickým dozorom PhDr. Alice Čekonovej, PhDr. Jany Novákovej a Mgr. Martina Begalu. Boli sme nedočkaví a netrpezliví, čo nás v tie dva dni čaká. O ukrutnostiach fašizmu sme toho už počuli a čítali veľa, a preto nám prebehol mráz po chrbte, keď sme si predstavili, že aj my budeme kráčať uličkami smrti koncentračného tábora.

Po príchode  do Krakowa  na nás čakal miestny sprievodca, ktorý je Slovák žijúci v Krakowe a sprevádzal  nás historickými pamiatkami celé popoludnie. Najprv sme navštívili okolie hradu Wawel, ktoré bolo nádherné a pôsobilo na nás  veľmi príjemným dojmom. Hrad Wawel ospevujú všetci, ktorí ho už videli. Je symbolom Poľska a srdcom poľskej histórie. Poľskí králi v ňom sídlili celé stáročia a aj po tom, ako sa hlavným mestom stala Varšava, sa korunovačné slávnosti konali tu a aj králi boli pochovávaní v tunajšej katedrále

Potom sme navštívili hlavné námestie Rynek Glowny, ktoré patrí k najväčším v Poľsku. Navštívili sme aj Mariánsky kostol, ktorý je po Wawelskej katedrále druhým najvýznamnejším kostolom Krakova. Počas tatárskych nájazdov bol zničený a dnešná stavba pochádza z 15. Storočia .Po prehliadke týchto pamätihodností sme mali rozchod na nádhernou historickom námestí . Krásu a čarovnú atmosféru mesta sme si tak mohli vychutnávať aj naďalej.

Večer nás čakala večernú prehliadku židovským mestom-Kazimierz. Centrom Kazimierza je ulica Szeroka, na ktorej sú postavené tri  synagógy. Jednou z nich je aj synagóga Remuh, vedľa ktorej je jeden z najstarších európskych židovských cintorínov. Večerná atmosféra tejto bývalej židovskej štvrte je neopísateľná.

Na ďalší deň sme navštívili múzeum  historickú Fabryku Emalia Oskara Schindlera, ktorá sa nám veľmi páčila. Boli tam hrnce, ktoré sa vyrábali, stará podlaha, staré fotografie a mnohé iné predmety. Atmosféru ukončila nerovná podlaha symbolizujúca neistotu života človeka.

V popoludňajších hodinách sme boli na prehliadke koncentračného tábora Oswiecim, Auschwitz,Birkenau a krematória. Navštívenie tohto tábora v nás zanechalo obrovskú  depresívnu stopu. Keď nám sprievodkyňa rozprávala príbehy, málokomu sa stalo, že mu nevybehla slza. Hrozné bolo pozerať sa na vlasy, topánky, kufre či osobné potreby, ktoré patrili ľuďom, ktorí tam zahynuli. Po chodbách boli vyvesené fotky ľudí a pod fotkou bolo napísané meno človeka a dátum ako dlho žil. Niektorým sa podarilo prežiť aj mesiac, iným iba dva dni.

Celý koncentračný tábor na nás pôsobil veľmi melancholickým dojmom. Nechcela by som sa tam ešte raz sa tam vrátiť a dýchať atmosféru smrti koncentračného tábora. Ľudstvu tak už ostáva dúfať, že múzeum koncentračného tábora patrí len do minulosti.

Martina Mokrišová a Karina Melinčáková III.A

 

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company