Monthly Archives: October 2018

Stupne víťazov obsadili študenti Gymnázia Trebišov

IMG_20181021_1206222 IMG_20181021_1309081
Dňa 21.10.2018 sa v Žipove uskutočnil už XXXVIII. ročník bežeckých pretekov – Žipovská desiatka. Zo 101 zúčastnených bežcov sa v kategórii juniori na prvých troch miestach umiestnili študenti Gymnázia Trebišov. Víťazom kategórie sa stal Ivo Bubenko, na 2.mieste sa umiestnil Samuel Chyla a na 3.mieste Tomáš Lachvajder. Svojich kamarátov bol povzbudiť aj Vladimír Čerep, ktorý sa pripravuje na Majstrovstvá Slovenska v cezpoľnom behu (24.10.2018 – Liptovský Mikuláš). Všetci menovaní svojimi výsledkami úspešne reprezentujú našu školu.
M.Telepovský

Výstava „Na ceste k slovenskej štátnosti“

IMG_20181017_131423 IMG_20181017_131607

Rok 2018 je označovaný aj ako tzv. osmičkový rok – naše dejiny formovali udalosti rokov 1918, 1938, 1948, 1968. Jednou z množstva spoločenských a kultúrnych akcií, ktoré mapujú naše národné dejiny je aj unikátna zážitková výstava s názvom „Na ceste k slovenskej štátnosti“. Najcennejšie archívne dokumenty, mapujúce vyše 100 rokov existencie Slovenska, sme si pozreli v Kunsthalle/Hale umenia v Košiciach. Pripravilo ju Ministerstvo vnútra v spolupráci s archivármi z celého Slovenska v rámci osláv 25. výročia vzniku Slovenskej republiky, 50. výročia obrodného procesu a 100. výročia vzniku Československej republiky.

Výstava viac ako 600 archívnych audiovizuálnych a 3D dokumentov zachytáva dianie, ktoré formovalo našu súčasnosť. Podujatie je neopakovateľnou príležitosťou pre odborníkov i nadšencov všetkých vekových kategórií obohatiť si vedomosti o historickom vývoji vzniku Československa a nasledujúcich dejinných udalostí až po vznik súčasnej Slovenskej republiky. Výstava nám umožnila pozrieť sa na tieto  udalosti inými očami a vžiť sa aj do každodenného života človeka žijúceho v predchádzajúcom storočí.

                                                                            študenti predmetu Maturitný dejepis

Bežecký pretek

001a329RIMG6737

Dňa 12.10.2018 sa uskutočnil v Slovenskom  Novom Meste 2. ročník bežeckého preteku  Svetového dňa hospicovej a paliatívnej starostlivosti. Preteku sa aktívne zúčastnili aj zástupcovia Gymnázia Trebišov.

Na veľmi peknom 2.mieste skončil Tomáš Lachvajder , na 3.mieste Tomáš Chyla a na 5.mieste profesor M.Telepovský.

Svojou účasťou podporili myšlienku hospicovej a paliatívnej starostlivosti.

GYMTV na MMM

received_260089297980429 _DSC0002 IMG_3752 IMG_20181007_121935_HDR

Medzinárodný maratón mieru v Košiciach píše svoju históriu už takmer storočie. V prvú októbrovú nedeľu tohto roku sa konal jeho 95. ročník.

A naši trebišovskí gymnazisti na ňom nemohli chýbať. Školu reprezentovali v kategórii „juniorská štafeta“. Jej súčasťou boli najlepší bežci stredných škôl z Košického samosprávneho kraja. Každý z nich bežal jeden kilometer a spolu zabehli posledné dva kilometre vymeranej trasy.

GYMTV reprezentovali títo žiaci: Vladimír Čerep (III. A), Kevin Košina (II. B), Ondrej Gondek (III. A), Veronika Čalfová (III. B), Zuzana Adamčíková (II. A), Sára Kožuchová (II. A). S celkovým časom 2:45 šliapali na päty aj skúseným maratóncom.

Do behu sa aktívne zapojili aj učitelia a iní žiaci. Pani riaditeľka PaedDr. Mária Kašaiová, pán profesor Mgr. Róbert Janok, Jakub Janok (kvinta) a Matej Janok (tercia) si odbehli minimaratón (4,2 km). Najlepším vytrvalostným bežcom školy ostáva naďalej neprekonateľný pán profesor RNDr. Miroslav Telepovský, ktorý si odbehol už svoj 92. maratón v živote.

Bežcom srdečne blahoželáme a sme na nich právom hrdí.

Mgr. Lenka Janoková

Európsky deň jazykov

Z iniciatívy Rady Európy v Štrasburgu sa Európsky deň jazykov (EDJ) oslavuje každoročne 26. septembra už od roku 2001.

Jeho cieľom je podnietiť 800 miliónov Európanov zo 47 členských štátov Rady Európy, aby sa bez ohľadu na vek, v školách aj mimo nich, učili viac jazykov. S presvedčením, že jazyková rozmanitosť je nástrojom na dosiahnutie väčšieho interkultúrneho porozumenia a kľúčovým prvkom bohatého kultúrneho dedičstva nášho kontinentu, Rada Európy podporuje mnohojazyčnosť v celej Európe.

Globalizácia a vzorce obchodného vlastníctva prinášajú nevyhnutnosť ovládať cudzie jazyky aj v práci vo vlastnej domácej krajine. Samotná angličtina už dávno nestačí.

Európa sa môže pochváliť bohatstvom jazykov – používa sa tu viac než 200 pôvodných európskych jazykov a mnohými ďalšími hovoria ľudia pochádzajúci z ďalších kontinentov. Je dôležité, aby sme si uvedomili tento cenný zdroj, používali ho a pestovali.

https://edl.ecml.at/Home/tabid/1455/language/sk-SK/Default.aspx

Pri príležitosti tohto dňa sa posledný septembrový týždeň aj na našej škole uskutočnilo mnoho aktivít, ktoré zorganizovali učitelia cudzích jazykov spoločne so žiakmi počas svojich vyučovacích hodín.

Venovali sa prezentáciám rôznych európskych kultúr, jedál, zvykov a ukážkam jazykov, ktorými sa v danej krajine hovorí.

Diskutovali o rozdieloch v používaní jazykov a ich pôvode, pohľadoch ľudí z iných štátov a kultúr na tú „našu“ – európsku a reprodukovali slová z iných jazykov.

Na hodinách ruského jazyka chutnali tradičné nápoje, jedlá a vypočuli si populárnych ruských interpretov.

Počas hodín anglického jazyka žiaci vypĺňali osemsmerovky a krížovky, sledovali prezentácie o jazykoch používaných v UK a rozprávali sa o rôznych jazykoch a zvykoch v Európe. Venovali sa poukázaniu na zvláštností v jazyku francúzskom, talianskom, španielskom, slovenskom a maďarskom a taktiež ochutnali aj tradičné jedlá spomenutých krajín.

Hodiny nemeckého jazyka spestrili rôzne kvízy, krížovky, vytváranie záložiek a ochutnávky tradičných jedál.

                                                                                                                      Mgr. Jana Ferjová

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company