Monthly Archives: October 2017

MMM

IMG-6666  IMG-6669
Už tradične v prvú októbrovú nedeľu patria Košice k najlákavejším mestám sveta. A to preto, že sa tam koná Medzinárodný maratón mieru. Najstarší maratón v Európe napísal tohto roku už svoju 94.kapitolu.
Tohtoročná edícia bola venovaná vytrvalcovi, ktorý síce v priebehu svojej kariéry bežal len dva maratóny, ale už pri svojej premiére sa stal olympijským víťazom. Je ním výnimočná bežecká osobnosť 40. a 50.rokov minulého storočia Emil Zátopek.
Na jeho počesť sa bežala okrem iného aj juniorská štafeta, kde našu školu reprezentovali 6 študenti Vladimír Čerep, Ondrej Gondek,  Dominik Vitko, Miriam Kicošová, Radka Gočíková a Veronika Čalfová. Bežcom ďakujeme za úspešnú reprezentáciu našej školy a želáme ešte veľa s chuťou odbehaných kilometrov.
Jakub Polák, IV. A

Kurz pohybových aktivít v Tatrách

IMG_6085

Aj tento rok sme to úspešne zvládli. Počasie nám prialo, a tak sme si mohli Tatry užiť v plnej kráse. Už v prvý deň sme absolvovali túru na Popradské pleso a tí najzdatnejší zdolali aj Sedlo pod Ostrvou. Druhý deň nás čakala oveľa náročnejšia túra. Prvá etapa končila vyšľapaním na Hrebienok. Po krátkom oddychu sme sa vydali na ďalšiu zastávku – Zamkovského chatu. Cestou sme si mohli prezrieť krásy Tatier v podobe vodopádu Studeného potoka. Najväčší vytrvalci zvládli aj poslednú – 3.etapu – Téryho chatu. Po skalách skákali nie len turisti, ale aj kamzíky. Prepotené i vyčerpané telá hore ochladzoval mrazivý vzduch chaty. Cesta späť nebola až taká jednoduchá ako sme si mysleli, ale ani to nás neodradilo. Večer sme únavou padli do postele a nasledujúce ráno sa sme zbalili a s úsmevom na perách, otlakmi na nohách a dobrým pocitom sa vrátili domov.

Petra Vysokaiová, SEXTA

Svetový deň duševného zdravia

20171004_080452

Každoročne je 10. október Svetovým dňom duševného zdravia. Tento rok je to už po 25.-krát. Cieľom je zvýšiť informovanosť verejnosti o problémoch súvisiacich s psychickými poruchami. Pri tejto príležitosti sa dňa 4.10.2017 konala prednáška so školskou psychologičkou na tému duševného zdravia a stresu. Prednášky sa zúčastnili maturanti z občianskej náuky. Žiaci sa dozvedeli o dôležitosti duševného zdravia a že starostlivosťou o naše duševné zdravie môžeme účinne predchádzať telesným a psychickým ochoreniam. Cieľom bolo poukázať na to, že psychické poruchy sú vo veľkej miere verejnosťou vnímané s predsudkami. Rozprávali sme sa aj o strese, keďže je faktorom, ktorý vo veľkej miere narúša duševnú rovnováhu a psychickú pohodu človeka. Pre žiakov sexty, II.A a II.B bola pripravená prednáška na tému „Ako sa efektívne učiť“. Na prednáške odzneli praktické rady, ako si učenie uľahčiť a čomu sa pri učení vyhýbať.

  Mgr. Marieta Telepovská

Cezpoľný beh

_DSC0203

Dňa 22.9.2017 sa na našom gymnáziu uskutočnilo školské kolo v cezpoľnom behu. Spolu sa ho zúčastnilo 26 bežcov, ktorí boli rozdelení do štyroch vekových kategórií.

Ako prvé sa na štart postavili naše mladšie žiačky ( príma – kvarta ), ktoré čakal beh na 1500 metrov. Najúspešnejšou bežkyňou sa stala Ema Vincensová v skvelom čase 6:41 min. Na pódiových miestach sa ešte umiestnili Mirka Mesarošová a Viktória Janoková.

Mladšie žiačky – 1500 m :

 1. Ema Vincensová  6:41 min.
 2. Mirka Mesarošová   6:55 min.
 3. Viktória Janoková  7:06 min

Kategórie mladších žiakov sa zúčastnilo iba 5 bežcov, z toho traja boli nováčikovia – prímania.

Do cieľa dobehli v nasledovnom poradí :

Mladší žiaci – 2400 m :

 1. Tomáš Lachvajder10:20 min.
 2. Samuel Chýla10:21
 3. Dávid Máček13:52 min.

Na staršie žiačky taktiež čakala trať dlhá 2400 metrov. Tejto kategórie sa zúčastnilo 7 bežkýň, medzi ktorými boli v cieli minimálne rozdiely. Postup na okresné kolo si vybojovala táto trojica:

Staršie žiačky – 2400 m :

 1. Veronika Čalfová  12:04 min.
 2. Sára Kožuchová  12:16 min.
 3. Miriama Kicošová  12:25 min.

Ako poslední na štart vybehli starší žiaci, ktorých bolo o polovicu ako menej ako v minulom roku. Na 5 vytrvalcov čakala náročná trať, ktorá merala 4000 metrov. Najlepšie sa s ňou popasovali títo študenti :

Starší žiaci – 4000 metrov :

 1. Vladimír Čerep  14:23 min.
 2. Peter André  15:42 min.
 3. Ivo Bubeňko   18:02 min.

Poďakovanie patrí najmä p.profesorovi Berešovi za príkladne zvládnutú organizáciu, ale aj divákom, ktorí podporovali bežcov počas tohto športového podujatia. Z každej katégórie na okresné kolo postúpili prví traja bežci.

Okresné kolo sa uskutočnilo 29.septembra 2017 a naši študenti obstáli výborne. Až v troch zo štyroch kategórii dominovali naši bežci a vybojovali si postup na krajské kolo.

Mladšie žiačky : 6.Ema Vincensová, 9.Viktória Janoková, 10.Mirka Mesarošová

Mladší žiaci : 4.Tomáš Lachvajder, 5. Samuel Chyla, 29. Matej Janok

Staršie žiačky : 2. Veronika Čalfová, 3.Sára Kožuchová, 4.Miriam Kicošová

Starší žiaci : 1.Vladimír Čerep, 2.Peter André, 7.Dominik Vitko

Všetkým bežcom ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy a želáme veľa úspechov na krajskom kole.

Jakub Polák, IV. A

Beseda o prejavoch a príčinách extrémizmu v spoločnosti.

20170928_101437  20170928_101741  20170928_101836

Extrémizmus je jeden z najnebezpečnejších protispoločenských javov modernej demokratickej spoločnosti. Táto problematika sa spája najmä s prejavmi rasizmu a intolerancie.
Diskusii o spomínanej téme sa 28.9. 2017 zúčastnili maturanti z občianskej náuky. Iniciátorom tejto diskusie bol Mgr. Peter Pollák, PhD., bývalý poslanec NR SR. Počas tejto besedy zaznelo viacero zaujímavých myšlienok, ktoré apelovali na historické vedomie verejnosti a jej angažovanosť.

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company