Monthly Archives: June 2017

Kto zašiel až po ZÁDIEL? No predsa MY!

IMG_6004

Počas posledného školského týždňa sme my žiaci II. A a tercie mali netradičnú stredu. Vybrali sme sa preskúmať krásy našej rodnej krajiny. Smer bol jasný – Gemer. A cieľom našej cesty bola Zádielska tiesňava.

Ide o najdlhšiu tiesňavu na území Slovenskej republiky. Je dlhá približne 3,3 kilometra, pričom niektoré jej časti nedosahujú šírku ani viac ako 10 metrov. Tiesňavu tvoria  pozoruhodné bralá, kolmé steny a skalné útesy, pestré svojimi tvarmi, bizarnosťou i mohutnosťou. Jej steny, tvorené prevažne vápencom, dosahujú relatívnu výšku cez 310 metrov.

K monumentom Zádielskej tiesňavy patrí Cukrová homoľa. Tento 105 metrov vysoký kamenný obor bol vymodelovaný erozívnou činnosťou vody. Je to najvyšší vežovitý skalný útvar na Slovensku.

Neodmysliteľnou súčasťou tiesňavy sú najmä jaskyne. Mohli sme sa o nich dozvedieť takpovediac z „prvej ruky“. Porozprával nám o nich profesionálny speleológ pán Gabriel Lešinský ml., jaskyniar telom i dušou. Zábavnou formou nás poučil o mieste, kde sme sa nachádzali, porozprával nám rôzne zaujímavosti o objavovaní jaskýň i živote jaskyniarov. Určite si hore na planine nikto z nás len tak nesadne do trávy. Larvy tzv. „krvavých dedkov“ boli dostatočne odstrašujúcim príkladom. Myslím si, že odborný výklad aj rozprávanie príbehov mnohých z nás zaujali a všetci si prišli na svoje.

Túru sme zakončili výstupom na vyhliadku, odkiaľ sme mali úžasný výhľad na Zádielsku tiesňavu a okolie. Bolo to nesmierne fascinujúce, pretože  sme mali celú tú krásu prírody ako na dlani. Až na malý detail… a tým bola cementáreň postavená na tom najnevhodnejšom mieste, presne v strede výhľadu.

Cestou späť sme, naplnení príjemnými pocitmi a zážitkami, niektorí i únavou,  spoločne vyslovili prianie, aby sa nám ešte niečo podobné podarilo absolvovať aj v budúcnosti.

Nikoleta Tóthová II.A

Juniorská štafeta

beh dav dav

Medzinárodný maratón mieru počas svojej dlhoročnej tradície privítal množstvo atletických legiend. Na ich počesť sa opäť bežala Juniorská štafeta, do ktorej sa zapojilo aj naše gymnázium.

 Dňa 26.júna 2017 sa uskutočnil už v poradí 12. kvalifikačný ročník projektu Po stopách maratónskych legiend, ktorý už neodmysliteľne patrí k programu Medzinárodného maratónu mieru. Postupne bol venovaný velikánom svetového maratónu, ktorí v minulosti štartovali v Košiciach. Boli to olympijskí víťazi Juan Carlos Zabala, Abebe Bikila, či nezabudnuteľní Ron Hill, Leonard Edelen, John Farington alebo svetová rekordérka Christa Vahlensieck. Okrem spomienky a pohľadu do histórie to sú i študenti stredných škôl, ktorí sa snažia kvalifikovať do finálovej štafety nesúcej každoročne meno jednej z takýchto legiend.

 Tohtoročná edícia bola venovaná vytrvalcovi, ktorý síce v priebehu svojej kariéry bežal len dva maratóny, ale už pri svojej premiére sa stal olympijským víťazom. Je ním výnimočná bežecká osobnosť 40. a 50.rokov minulého storočia Emil Zátopek.

 V pondelok dopoludnia sa postupne 42 trebišovských študentov postavilo na štart Juniorskej štafety, aby bojovali o postup na 94.ročník najstaršieho maratónu v Európe, ktorý sa už pravidelne koná v prvú októbrovú nedeľu. Do štafetového behu sa zapojili aj stredné školy z Michaloviec, Strážskeho či Rožňavy. Z každej školy postúpi na Medzinárodný maratón mieru v Košiciach 6 najlepších bežcov a spoločne vytvoria juniorskú štafetu.

 Zamračené, občas aj daždivé počasie nerozhodilo žiadneho bežca a každý podal výkon na hranici svojich možností. Na medailových pozíciach (zaručujúce kvalifikáciu na MMM)  sa umiestnili títo študenti :

 Dievčatá – 1km :

  1. Ema Vincensová 3:57 min
  2. Laura Belková 4:10 min
  3. Radka Gočíková 4:13 min

 Chlapci – 1km :

  1. Vladimír Čerep 2:58 min
  2. Tomáš Lachvajder 3:09 min
  3. Tomáš Popaďák 3:14 min

 Poďakovanie patrí telocvikárom nášho gymnázia prof. Berešovi, prof. Begalovi, prof. Hrubej za zorganizovanie tejto akcie, taktiež zapisovateľom a každému bežcovi za účasť na tomto podujatí, veď víťazstvo nad sebou samým je tým najväčším víťazstvom.

Jakub Polák, 3.A

Triedny výlet – kvinta

dav IMG_1538 dav
Tak ako je zvykom, aj tento rok sme sa vybrali na triedny výlet. Naše kroky smerovali do Slovenského krasu – presnejšie do Krásnohorskej Dlhej Lúky. Strávili sme tam tri dni plné zábavy, nezabudnuteľných zážitkov a čo to sme sa aj naučili. Počas týchto dní sme navštívili Betliar, Rožňavu, Gombaseckú jaskyňu, Domicu – aj z maďarskej strany, prielom Muráňa a Silickú Ľadnicu.
Ďakujeme našej skvelej triednej profesorke Mgr. Ľudmile Hrubej a profesorovi Mgr. Martinovi Begalovi za tento úžasný výlet.
kvinta

Škola v prírode

DSC_0326 DSC_0312 na plese DSC_0069

V dňoch 12.- 16. júna sme sa my, prímani, vybrali do školy v prírode do Vysokých Tatier. Bola  to naša prvá veľká akcia – výlet aj s triednou profesorkou. Po príchode na Montyho Ranch v Štôle sme sa ubytovali a hneď sme sa vybrali na našu prvú túru … Hľadali sme Jánošikove vodopády,  o ktorých vedel z celého okolia len  majiteľ nášho  hotela J . Po návrate z pomerne dlhého, neúspešného hľadania vodopádov, no úspešného (aj keď neplánovaného) nájdenia skvelých  potravín s nanukmi  vo Vyšných Hágoch sme mali večeru. Po nej bol voľný program a potom nám profesori prichystali rôzne športovo-zábavné súťaže.  Na ďalší deň –  utorok sme sa vybrali na veľmi ťažkú túru. Išli sme do Tatranskej Lomnice , odkiaľ sme sa vyviezli na lanovkách na Skalnaté Pleso. Na Skalnatom Plese sme sa odfotili, poobdivovali  krásnu prírodu  a potom nasledovala túra po Tatranskej magistrále na Hrebienok. Počas cesty na Hrebienok sme prechádzali  aj popri  známej Rainerovej chate, kde sme nezabudli odfotiť – samozrejme okrem našej prímanskej skupinky- aj ozajstnú líšku (ktorá je tam asi zamestnaná :D ).  Bolo to náročné, ale ten výhľad na okolitú krajinu bol nádherný. V stredu sme mali  voľnejšie dopoludnie  a potom sme celí natešení  nastúpili na vlak do Tatranskej Lomnice, kde sme sa vybláznili v hotelovom krytom bazéne. Na konci našej vodnej dvojhodinovky sme si dali plávaciu štafetu v tímoch, ktoré sme utvorili žrebovaním hneď v prvý deň nášho príchodu  a nazývali sa : Red Bull, Yolanda, Zabudnutý tím a Filip. Vo štvrtok nás čakala ďalšia túra… Boli sme sa pozrieť na Popradské Pleso,  ktoré sme obišli dookola a cestou späť sme navštívili aj  Štrbské Pleso. Po návrate na Monty Ranch sme mali športové súťaže a samozrejme nemohla chýbať ani súťaž v tme s baterkami, na konci ktorej sme úspešne vyskladali  vetu z nájdených papierikov, ktorá znela veľmi pravdivo: „PRÍMA JE MEGA BANDA!“. Naša tímová spolupráca  počas celého pobytu bola v závere vyhodnotená   a všetci sme na pamiatku dostali diplomy a medaily. Náš posledný piatkový deň začal balením a napchávaním našich vecí do kufrov a nakoniec sme sa plní zážitkov pobrali domov.

Za super výlet a nezabudnuteľné zážitky ďakujeme našej triednej pani profesorke Miriam Lešovej, ktorá všetko zorganizovala a podrobne nafotila, za ranné rozcvičky,  pomoc a parádne  video zo zachytených okamihov  pánovi profesorovi Róbertovi Janokovi a za veselý doprovod,  kreativitu a zapletanie vrkôčikov pani profesorke Lenke  Janokovej. Tešíme sa na ďalšie výlety s vami!

 Lívia Kanóczová, Príma

Kto ČÍTA S RADOSŤOU…

received_2028929054055944

Kto ČÍTA S RADOSŤOU…

… ten je zvyčajne vnútorne bohatším človekom.

Mnohí z nás hľadajú únik z tohto sveta vo svete kníh. Ten je plný fantastických javov, nadprirodzených síl, napätia a dobrodružstva, lásky i sklamania, dobra i zla. Má výhodu. Ak nechceme čítať ďalej, zavrieme knihu a už nikdy viac sa do nej nepozrieme.

Náš skutočný svet je iný. Musíme vždy ráno vstať z postele a bojovať so svojimi malými či väčšími každodennými problémami.  Nemôžeme len tak odísť. Buchnúť dverami totiž nestačí. Problémy si nás nájdu, povinnosti tiež. A v konečnom dôsledku – keď sa naučíme čeliť povinnostiam a nebáť sa problémových situácií, prežijeme plnohodnotnejší život.

Čítanie s radosťou bolo náplňou príjemného dopoludnia jedného z posledných dní vyučovania. Keďže školský rok 2016/2017 sa niesol v znamení rozvoja čitateľskej gramotnosti, predmetová komisia slovenského jazyka a literatúry zrealizovala súťaž Čítam s radosťou…, kde sa mohli predstaviť nielen šikovní recitátori, ale aj tí žiaci, ktorí radi čítajú. A že svoje majstrovstvo dokázali, o tom svedčil búrlivý potlesk publika po prečítaní mnohých literárnych ukážok.

Ocenení boli:

Kategória A – poézia:

  1. miesto: Hannah Urbanieková (tercia)

Kategória A – próza:

  1. miesto: Alexandra Lehončáková (tercia)
  2. miesto: Annamária Gujdanová (príma)
  3. miesto: Alexandra Čižmárová (kvarta)

Kategória B – poézia:

  1. miesto: Terézia Rendešová (I. A)
  2. miesto: Aneta Hotovčinová (III. D)
  3. miesto: Veronika Baranová (I. A)

Kategória B – próza:

  1. miesto: Annamária Frágnerová (sexta)
  2. miesto: Daniela Suchožová (IV. D)
  3. miesto: Aylin Hasaniová (II. A)

Víťazom srdečne blahoželáme, zúčastneným ďakujeme za milý „výlet“ do sveta rozprávok a fantázie. A všetkým našim žiakom prajeme pohodové a krásnymi príbehmi naplnené letné prázdniny.

Za PK SJL Mgr. Lenka Janoková

Čo je Hilly House?

Foto1   Foto2  Foto3

Dizajn je téma, ktorá nás ako spolužiakov a kamarátov spája a ktorej sa už dlhšie venujeme. Surfovaním po internete sme natrafili na súťaž s názvom Rodinný dom Velux. Nakoľko nás táto súťaž oslovila, rozhodli sme sa do nej zapojiť aj napriek tomu, že bola určená pre študentov stavebných škôl. A tak sme sa s plným odhodlaním pustili do práce vytvoriť ten najkrajší dom.

Cieľ súťaže bol jasný: navrhnúť a naprojektovať rodinný dom s využitím okien značky Velux. Aj keď sa na začiatku všetko zdalo jednoduché, tak teraz môžeme povedať, že tento projekt bol náročný. Aby sme to do uzávierky súťaže stihli, čakali nás dlhé hodiny práce. Dom sme navrhovali nielen po škole v kaviarňach, ale aj doma v neskorých nočných hodinách. Do plagátu, ktorý bol výsledkom práce, sme zakomponovali 3D vizualizácie, pôdorysy podlaží, bočný rez domu a grafické znázornenie dopadu slnečných lúčov. Po odovzdaní súťažnej práce sme si vydýchli a tešili sme sa na celkové vyhodnotenie súťažných prác.

 Keď sme sa plavili loďou na školskom výlete v Amsterdame, emailom nám prišla pozvánka na vyhodnotenie projektov postupujúcich do celoštátneho kola, ktoré sa uskutočnilo dňa 13. júna 2017 v Bratislave.

Po príchode do hlavného mesta nastal deň D. Pred súťažou sme sa stretli v kaviarni, aby sme náš dom ešte raz prekonzultovali a pripravili sa na prípadné otázky poroty. Okolo desiatej sme sa presunuli do Slovenskej národnej galérie, kde sa uskutočnilo vyhodnotenie.

 Odzneli prvé tri víťazné projekty a aj keď sme medzi nimi neboli, odniesli sme si z tejto súťaže veľa. Po následnom odovzdaní cien sa uskutočnil raut, počas ktorého sme diskutovali o projektoch nielen so študentmi, ale aj s významnými slovenskými architektmi, ktorí tvorili hlavnú porotu súťaže. Náš projekt ocenil aj významný slovenský architekt Ľubomír Závodný – ocenený Krištáľovým krídlom, ktorý bol prekvapený našou prácou, keďže neštudujeme na stavebnej škole a ponúkol nám pomoc pri ďalšom projekte. Firma Velux pri príležitosti tejto súťaže vydala brožúru, kde je uverejnená aj naša práca. Z tejto súťaže sme si okrem diplomu za postup do celoštátneho kola, brožúry a finančnej odmeny odniesli aj cenné rady, ktoré využijeme pri našej ďalšej práci.

Tešíme sa na budúci 10. ročník súťaže ako aj na stretnutie s jedným z architektov.

Na záver sa chceme poďakovať p. p. Janokovi, ktorý bol vedúcim nášho projektu s názvom Hilly House.

Radovan Šanta a Matúš Vančo, II. A

Exkurzia Londýn

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V dňoch 4. – 11.6.2017 sme sa my, 39 žiaci rôznych tried nášho gymnázia, zúčastnili na vzdelávacom zájazde v Londýne. Po dlhej 30 hodinovej ceste sme v pondelok ráno prišli do Londýna a hneď sme sa tešili na celodennú prehliadku mesta.  Navštívili sme Greenwiche, St. Paul Cathedral a taktiež známy Tower of  London a Tower Bridge. Večer bol každý v očakávaní, aké budú rodiny, u ktorých sme mali počas celého pobytu bývať.

V utorok sme mali naplánovaný výlet do Brightonu, kde sme navštívili Sea Life Centre, Royal Pavilion a zábavné mólo s krásnym výhľadom na oceán. Po krátkej ceste sme v stredu navštívili univerzitné mesto Oxford a Christ Church College a deň sme zakončili nákupmi na známej Oxford Street v Londýne. Vo štvrtok sme sa tešili na prehliadku kráľovského sídla Hampton Court s krásnymi záhradami a poobede do Natural History Museum v Londýne.

Mnohých z nás určite mrzelo, keď sme sa vo štvrtok večer museli rozlúčiť s rodinami a pobaliť si svoje veci, aby sme mohli v piatok odísť domov. Avšak pred cestou  na nás čakal bohatý program prehliadok známych budov a námestí (British Museum, Leicester Square, Trafalgar Square,Houses of Parliament, Westminster Abbey, Whitehall, Downing Street 10, Buckingham Palace, Piccadilly Circus) a ozvláštnením bol výhľad na mesto z Londýnskeho oka. Po tejto prehliadke centra sme sa loďou vrátili do autobusu a mohla sa začať dlhá, ale očakávaná cesta domov.

Pre všetkých nás to bol krásny zájazd a taktiež aj otestovanie si svojich komunikačných znalostí v anglickom jazyku. Za celý tento výlet patrí poďakovanie najmä pani profesorkám Mgr. Zuzane Bogdányiovej, Mgr. Márii Majerníkovej a Mgr. Alici Ostrožovičovej, ktoré boli naším dozorom a taktiež podporou počas celého zájazdu. Zároveň sa chceme poďakovať vedeniu školy za to, že nám umožnili zúčastniť sa tohto zájazdu počas vyučovacích hodín.

Denisa Jacková, II.C

Škótsko – Amsterdam

20170605_173925

 

Tohto roku sa na našej škole podarilo zorganizovať  zahraničnú exkurziu do tajuplných kútov Britských ostrovov, konkrétne sme išli preskúmať Škótsko a jeho krásy.

Keďže cesta, ktorá trvala nekonečných 24 hodín (tam aj späť), bola najťažším orieškom pre nás všetkých, boli sme nesmierne nadšení, keď sa pred našimi očami zjavil trajekt, ktorý nás preniesol cez šíre Severné more do inej krajiny.

Spoza neďalekých zákrut sa pomaly vynárali ciele našich ciest, a to hrad Alnwick s magickou atmosférou po návšteve Harryho Pottera, lodný výťah vo Falkirku, ktorý nám poskytol krásny výhľad na škótske láne a taktiež magický hrad Stirling s pútavou expozíciou a výhľadom na škótske vysočiny. Utorok nás počasím nepotešil, pretože lialo ako z krhly, ale to k Škótsku patrí. V hlavnom meste – Edinburghu  sme navštívili velikánsky zámok, národnú galériu a interaktívne národné múzeum, ktoré nás svojou krásou a hravosťou ohromilo, takže sme si ich aj napriek nepriazni počasia užili. Ubytovaní sme boli v Glasgowe, takže sme mali možnosť zažiť atmosféru aj tohto najväčšieho mesta v Škótsku.

Po našej druhej plavbe „obrovskou loďou“, z ktorej máme nezabudnuteľné zážitky, sme sa ocitli uprostred krásneho mesta Amsterdam. Jeho neopakovateľnú atmosféru dotvárajú všadeprítomní hostia z rôznych krajín sveta a nespočetné množstvo cyklistov, ktorých zvončeky počujem ešte dodnes. Grachty (holandské kanály), po ktorých sme sa plavili v žiari slnečných lúčov, vytvárali príjemnú romantickú náladu a vlnky na vode plynuli pokojne,  čo prispievalo k našej ostražitosti prezerať si mesto a jeho malebné prostredie.

Z tejto výpravy sme si odniesli množstvo zážitkov a suvenírov z hradov a ostatných pamiatok, ktoré navždy zostanú v našej pamäti a túto exkurziu označia slovíčkom #nezabudnuteľná.

Za celú organizáciu zahraničnej exkurzie ďakujeme p.prof. V. Žajákovej, I. Kičinkovej, G. Maruščákovej a p. zástupkyni J. Novákovej.

O rok sa tešíme na ďalšiu zaujímavú destináciu.

Veronika Ondová, 3.B

Národné kolo súťaže Mladý Európan 2017

IMG_4340  IMG_4339

V dňoch 5.6. – 6.6.2017 sme sa zúčastnili národného kola vedomostnej súťaže Mladý Európan. Po ubytovaní v hoteli NIVY*** nás čakala exkurzia vláčikom “Blaváčikom“ spolu so sprievodkyňou. Vo večerných hodinách nám bola ponúknutá možnosť využitia wellness centra v hoteli. Na druhý deň sme sa presunuli do ÚZ Hotel Bôrik, kde celá súťaž prebiehala.

Súťaže sa celkovo zúčastnilo 180 stredných škôl, ale do národného kola postúpilo len 13 najlepších. Národné kolo súťaže malo 3 kolá; 1.kolo bol vedomostný test zameraný na všeobecné znalosti o EÚ, 2.kolo bolo zamerané na oblasti geografie, histórie, osobností a zaujímavostí členských krajín. Do 3.kola postúpilo 6 tímov s najvyšším počtom bodov.

Náš tím, reprezentovaní študentmi: Miroslav Domaracký – 2.B, Matúš Janok- sexta, Daniel Maďar – 4.D, sa umiestnil na 8. mieste.

Poďakovať by sme sa chceli Mgr. Slavomíre Kútnej, ktorá nám robila tieto dva dni dozor na súťaži.

 

Exkurzia Bratislava – Viedeň

18556282_1375056195864082_6799561438050707992_n
Viedeň – mesto hudby a rodisko velikánov klasicizmu ako napríklad Beethovena. Práve toto hlavné mesto Rakúska  mali možnosť navštíviť žiaci kvarty, sexty a druhého ročníka v období akademického týždňa (16.5 – 19.5.2017) na našej škole.

Pre zúčastnených žiakov bol pripravený veľmi zaujímavý a pestrý program. V prvý deň sme navštívili automobilku Volkswagen a hrad Devín. Nasledujúce dva dni exkurzie sme strávili v historickej Viedni, kde sme navštívili Stephansplatz, Hoffburg, Mariahilferstrasse, prírodovedné a historicko-umelecké múzeum, Hundertwasserhaus, Belveder, Schönbrunn a viedenský zábavný park Prater.

V piatok – deň odchodu sa žiaci mohli stretnúť s Ing. Róbertom Pucim, ktorý sprevádzal študentov budovou parlamentu. Nechýbala ani návšteva Bratislavského hradu, ktorým sa pýši hlavné mesto Slovenska.

Ochrannú ruku nad žiakmi držali PhDr. Jana Serbinová, RNDr. Dagmar Ružinská, Mgr. Alica Ostrožovičová a Mgr. Dušana Čižmárová, ktorým sa chceme aj takouto cestou veľmi pekne poďakovať.

Laura Kalánová, Ema Prokopová

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company