Monthly Archives: February 2017

Valentín

 

 

 

1  2  3

Minulý týždeň sa aj na našej škole uskutočnil deň sviatku zamilovaných. Valentín by mal byť deň, keď si každý z nás nájde svoju lásku. A tak sme sa rozhodli, že aj naša študentská rada by mala obdarovať našich profesorov. Každému sme odniesli malé srdiečko. No tento rok bol ešte v niečom výnimočný.  Pre našich študentov sme si pripravili súťaž o najvalentínskejšiu triedu. Išlo hlavne o to, aby sme sa zabavili. Do našej top trojky sa dostali triedy : 2.C, príma a kvarta. Blahoželáme.

“Quo vadis, človek?“ (Kam kráča tento svet?)

IMG_1945

Študentky kvinty Petra Vysokaiová, Valentína Kundrátová a Jana Ihnátová sa zúčastnili slávnostného odovzdávania cien  elektronickej súťaže umeleckej tvorivosti žiakov stredných škôl “QUO VADIS, ČLOVEK?“ (Kam kráča tento svet?), ktoré sa uskutočnilo 14. februára 2017 v CVČ – Regionálnom centre mládeže v Košiciach.

Študentky kvinty si prevzali diplomy za 2. miesto v kategórii Multimediálne práce, ktoré získali za krátky film, ktorý nahrali a spracovali na tému “Kam tento svet speje?”

Do súťaže sa zapojilo celkovo 55 prác v troch kategóriách (dvojrozmerné výtvarné práce, multimediálne práce,  počítačová grafika)

Súčasťou slávnostného odovzdávania cien bola  aj prednáška venovaná súčasnému vizuálnemu umeniu a workshop venovaný téme ľudských práv.

Za aktívnu účasť a pekné umiestnenie v tejto súťaži študentkám srdečne blahoželáme.

  Mgr. Róbert Janok

PS:

http://rcm.sk/blog/2017/02/14/quo-vadis-clovek-kam-kraca-tento-svet/

http://rcm.sk/wp-content/uploads/2017/01/QuoVadis_2016_VK_INT.pdf

 1. kategória: Multimediálne práce:
  Meno (vek): Práca: Adresa:
 1. miesto
Michaela Hudáková „Kompas“ Gymn. Š. Moysesa, Školská 13, Moldava nad Bodvou
 1. miesto
Ruth Borovská „Zmizla“ SNP 27, Moldava nad Bodvou
 1. miesto
Vysokaiová Petra, Kundrátová Valentína, Ihnátová Jana „Kam tento svet speje?“ Gymnázium, Komenského 32, Trebišov
 1. miesto
neudelené
Čestné uznanie Nikoleta Podracká „Hľadáme mladé talenty“ A. Chazara 171, Jovice

Beseda o cestovaní

IMG_1861

Vedeli ste, že naša bývalá študentka a jej otec, ktorí bývajú v Trebišove,  sú držiteľmi certifikátov medzinárodnej organizácie IRON BUTT ASSOCIATION, ktoré dostali za to, že za 24 hodín prešli na motocykli viac ako 2500 km, ale aj 2000 míľ  (3218.688 km, 1 míľa= 1,60934 km) za 36 hodín?

Práve s nimi, Jankou Muchinovou a jej otcom, sme sa stretli v piatok 10. 2. 2017 popoludní na veľmi peknej besede o cestovaní a spoznávaní Afriky, Európy a Ázie. Obaja nám porozprávali o svojej ceste od Atlantického po Tichý oceán, ktorá im trvala 2 mesiace a počas ktorej prešli spolu 24 009 km. (Poznámka: obvod Zeme je cca 40 075 km.)

O krásnych zážitkoch, ale aj o živote na rôznych kontinentoch sa dozvedeli záujemcovia o cestovanie priamo od našich hostí. Rozprávanie to bolo naozaj zaujímavé, poučné, zábavné a pútavé. Prešli sme od Maroka, cez Francúzsko, Rakúsko, Rusko, Mongolsko až do Vladivostoku.

Cestovanie je spojené s objavovaním krás tohto sveta, spoznávaním nových ľudí, ale aj seba samého.

Keďže naši hostia, cestovatelia, precestovali veľa krajín, nechali jasný odkaz aj našim študentom o nevyhnutnosti štúdia nielen geografie, ale hlavne cudzích jazykov.

Ďakujem za pekné popoludnie pri príjemnom stretnutí a prajem našim hosťom, ale aj všetkým účastníkom besedy, veľa nových, vlastných zážitkov pri spoznávaní nášho krásneho Slovenska, ale aj iných nepoznaných kútov na našej planéte.

PS: Vy, ktorí ste sa na besede nemohli zúčastniť, si môžete o tejto netradičnej ceste pozrieť  video aj na www.janka-travel.eu a fotky z besedy vo fotoalbume na stránke školy.

 Mgr. Róbert Janok

ŠPORT NA GYMNÁZIU

florbal

Dňa 9.2.2017 sa uskutočnilo základné kolo dlhodobej športovej súťaže vo florbale chlapcov a dievčat stredných škôl. Usporiadateľom bola Spojená škola v Sečovciach.

V dievčenskej kategórii sa stretli tri tímy, a to Štátne Gymnázium Trebišov, Súkromná stredná odborná škola DSA Trebišov a domáca Spojená škola Sečovce. Naše florbalistky najprv remizovali s DSA 1:1 a následne podľahli domácim favoritkám 2:7. Do ďalšieho kola súťaže postupovali 2 najlepšie družstvá, žiaľ našim dievčatám sa to ani vďaka sympatickému výkonu nepodarilo.

Konečné poradie

 1. Spojená škola Kollárova 17, Sečovce
 2. Súkromná stredná odborná škola DSA, Trebišov
 3. Gymnázium Komenského 32, Trebišov

Početnejšia bola chlapčenská kategória, ktorej sa zúčastnilo 5 družstiev : Štátne Gymnázium Trebišov, Obchodná akadémia Trebišov, Spojená škola Sečovce, Súkromná stredná odborná škola DSA Trebišov a Cirkevná stredná odborná škola sv.Jozafáta Trebišov. Chlapcom sa darilo o čosi viac ako dievčatám a postupne sme zdolali OA TV vysoko 6:0, nasledoval obrat v stretnutí s DSA z 1:3 na konečných 4:3. Ďalším naším súperom bol jeden z hlavných favoritov a to domáci Sečovčania. Zápas sa skončil nerozhodne 3:3. V poslednom zápase sme vyhrali nad CSOŠ sv.Jozafáta 6:4. Vďaka 3 výhram a jednej remíze s rovnakým počtom bodov ako Spojená škola Sečovce sme obsadili konečné 2.miesto, ktoré nám zaručilo postup do ďalšej fázy súťaže.

Konečné poradie

 1. Spojená škola Kollárova 17, Sečovce
 2. Gymnázium Komenského 32, Trebišov
 3. Súkromná stredná odborná škola DSA, Trebišov
 4. Cirkevná stredná odborná škola sv.Jozafáta, Trebišov
 5. Obchodná akadémia Trebišov

Jakub Polák, III.A

Lyžiarsky výcvik 29.1. – 3.2. 2017

202. Lyžiarsky kurz - 2.2.2017

Náš lyžiarsky kurz sa uskutočnil v dňoch 29. 1. – 3. 2. 2017. Zúčastnili sa ho žiaci prvého ročníka.  Vedúcou kurzu bola p. prof. Hrubá a ďalšími inštruktormi boli p. prof.  Béreš, p. prof. Begala a p. prof.Telepovský.  Lyžiarsky výcvik sa konal v Polomke. Ubytovanie a stravovanie sme mali zabezpečené  v hoteli v 10 km vzdialenej Heľpe.

Všetci sme boli plní očakávania, ako ho zvládneme, a pochopiteľne najväčšie obavy mali žiaci, ktorí ešte na lyžiach nikdy nestáli. Na začiatku nás naši inštruktori rozdelili do skupín podľa lyžiarskej zdatnosti. Tí „zdatní“ o chvíľu „prefrčali“ ako vietor popri „začiatočníkoch“, ktorí svedomito zvládali základy lyžovania. O družstvo „lepší“ sa zdokonaľovali v oblúkoch, v pluhovaní, no čoskoro všetci zvládli jazdu na vleku a na konci pobytu zlyžovali celý svah.

Každý večer sme mali spoločný program, napr. karneval v maskách, diskotéku, rôzne hry plné zábavy a smiechu, pri ktorých sme sa navzájom viac spoznali a spriatelili.

Chceme sa poďakovať našim pedagógom za krásne prežitý týždeň a za výbornú lyžovačku. Škoda len, že ten úžasný čas tak rýchlo prešiel.

Lyžiarsky výcvik Heľpa – 8.1. – 13.1. 2017

dav

Zima je v plnom prúde a my, žiaci kvinty, tercie a prímy máme za sebou úspešne zvládnutý lyžiarsky výcvik. Dedinka ukrytá v úpätí Kráľovej hole sa nám na pár dní stala prechodným domovom. S plným nasadením síl sme každý deň zdolávali svah Polomky. Niektorí si oprášili svoje lyžiarske schopnosti a iní sa zas krôčik po krôčiku priučili tajom lyžovania. No týmto sa náš program nekončil. Po krátkom odpočinku nasledovala večerná zábava, na ktorej mali možnosť predviesť svoje schopnosti nie len vynikajúci lyžiari, ale najmä zabávači. Všetci sme sa cítili výborne a už teraz sa tešíme na ďalší výcvik v spoločnosti našich super profesorov.

Petra Vysokaiová, kvinta

CHEMICKÁ CESTA

5.2.2017 046

Žiaci  gymnázia sa 1.-2.februára 2017 zúčastnili „chemickej cesty“ v mestách Nitra a Ostrava. Exkurzie sa zúčastnilo 28 žiakov Gymnázia Trebišov a 8 žiakov Gymnázia Kráľovský Chlmec. Cieľom bolo zoznámiť žiakov s vedou a technológiami aj inými formami učenia s akými sa stretávajú v školských laviciach a to zážitkovou formou.

Prvý deň sme navštívili prevádzku Plastika Nitra, a.s., ktorá sa zaoberá spracovaním plastických látok. Vo svojej výrobe má zavedené technológie vytlačovania, vyfukovania a vstrekovania. Bolo zaujímavé pozorovať ako sa pripravený materiál mení na presné plastové rúry a výrobky.

V poobedňajších hodinách sme navštívili Nitriansky hrad a Diecézne múzeum. V ňom sme objavili vzácne písomnosti z obdobia Veľkej Moravy a zaujímavé bohoslužobné predmety z rôznych historických etáp.

Druhý deň v skorých ranných hodinách sme sa premiestnili do Ostravy – Vítkovice. Exkurzia v priestoroch bývalých Vítkovických železiarní mala edukačný charakter. Prehliadka vysokej pece –Bolt Tower začala nástupom do upraveného výťahu, ktorý nás vyviezol na vrchol, rovnako ako kedysi železnú rudu, koks a vápenec. Odtiaľ sa odkrýva úchvatný pohľad na celý dolnovítkovický areál. Odvážni mohli od výťahu pokračovať po schodoch a zabezpečených plošinách ešte vyššie až na vrchol sedemdesiatmetrovej pece. Rovnako pútavá ako vyhliadka na Ostravu je možnosť nahliadnuť do tajomného vnútra pece, kde teplota dosahovala 2000°C.  Vstup do útrob umožňovala malá vyhliadková plošina v dolnej časti, kde sa roztavené železo odpichovalo.

Je obdivuhodné ako úspešne a cieľavedome si naši krajania uchovávajú svoju kultúru, tradície a ako ho stále rozvíjajú. Je len na škodu, že Slovensko nedostatočne využíva tento potenciál. Verím, že prehliadka pre nás všetkých bola zaujímavá a odniesli sme si veľa pekných zážitkov ale aj informácií. Bolo by prospešné, ak by výsledkom tejto exkurzie bola budúcoročná návšteva ďalších častí, ako je Veľký svet techniky: svet vedy a technológií, detský svet, svet prírody.

Všetkým žiakom sa chcem poďakovať za trpezlivosť, vysokú disciplínu a svojim kolegom za príjemnú spoločnosť :-D Fotky z exkurzie si môžete prezrieť v galérií.

 Mgr. Michaela Krivá

Návšteva divadla

16343946_1275268015845563_1887761147_n

 Na štvrtok 26. 1. 2017 sme sa už dlho tešili. Po škole nás čakala návšteva ŠD v Košiciach.

Návrh, aby sme sa vybrali spolu na nejaké kultúrne podujatie vyšiel od nášho triedneho, p. prof. Treľa už dávnejšie a hoci sme ho prijali s nadšením, akciu sme zrealizovali až teraz.

 Autobus nás čakal pri škole a o 1400 hod. sme vyrazili. Okrem našej triedy I. B sa za kultúrnym zážitkom vybrali aj niekoľkí študenti z iných tried.Z profesorského zboru boli náš pán prof.Treľo, pani prof. Macejková a pán prof. Janok. Po príchode do Košíc sme mali voľný program, ktorý sme využili na nákupy a drobné občerstvenie. Predstavenie začínalo o 1900 hod., my sme si dali zraz skôr a potom sme sa už pousádzali a zvedavo očakávali jednu z najslávnejších stálic talianskeho repertoáru, operu RIGOLETTO. Je to opera v troch dejstvách od GiuseppeVerdiho spievaná v talianskom jazyku.
Boli sme očarení nádhernou hudbou, spevom,  kostýmami hercov-spevákov a aspoň na chvíľu sme sa  odreagovali od našich školských „problémov“.
Vďaka za krásny zážitok a skvelý výber patrí hlavne nášmu p. prof. Treľovi. Veríme, že aj do budúcna nám dá nejaký skvelý tip, aby sme zase spolu strávili čas aj mimo školy.

       Trieda I. B

 

 

 

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company