Monthly Archives: October 2016

Medzinárodný deň školských knižníc

20160928_145448

24. októbra 2016 sa na našej škole uskutočnila krásna akcia pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc. Hlavnú tému Vzájomné učenie sa žiakov vo dvojiciach alebo malých skupinách hravo zvládli žiaci tercie na netradičnej hodine slovenského jazyka a literatúry pod vedením Mgr. Evy Balovej.

Ako aj po iné roky bola súčasťou akcie i výstava kníh, ktorú si prezreli nielen žiaci prímy a tercie, ale i ostatní študenti a zamestnanci školy. Počas výstavy  prebiehala súťaž:

  • o  najmenšiu knihu – Kováč Adan
  • o najstaršiu knihu – Veszprémi Matias , Gajdošová Emma
  • o najväčšiu knihu – Matej Hajduk
  • o najmladšiu knihu – Koštálova Barbora, Gujdánová Annamária
  • o najkrajší obal knihy – Barati Krištof, Vernus Damián

Víťazom srdečne blahoželáme.

Školská knihovníčka H. Perháčová

Košický MATBOJ 2016

IMG_0451

Dňa 21. 10. 2016 (v piatok) sa 8 študentov nášho gymnázia zúčastnilo 16-tého  ročníka matematickej súťaže Košického matboja 2016, ktorú organizuje  Ústav matematických vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach a Združenie STROM.

Táto súťaž vznikla pri príležitosti 25. výročia založenia východoslovenského korešpondenčného matematického seminára, v súčasnosti s názvom STROM a 50. ročníka Matematickej olympiády.

Tejto tradičnej tímovej súťaže sa v tomto roku zúčastnilo až 54 tímov z celého Slovenska.

V priestoroch Kultúrno-spoločenského centra na Jedlíkovej ulici Košiciach si svoje vedomosti z matematiky zmeralo rekordných 215 súťažiacich. Najlepšie tímy si odniesli aj hodnotné vecné ceny.

Súťažilo sa v štvorčlenných družstvách zložených zo žiakov 1. – 4. ročníka.  Súťaž trvala 90 minút čistého času a bola rozdelená na tri časti, každá v trvaní 30 minút. V každom z troch kôl mali súťažiaci vyriešiť správne čo najviac z 12 úloh.

Jedno z našich dvoch štvorčlenných súťažných družstiev  sa umiestnilo v silnej konkurencii na veľmi peknom 15. mieste. (Jakub Polák 3. A, Martin Bogdányi 2. C, Terézia Rendešová 1. A, Tibor Nagy 1. B )

Druhé družstvo sa umiestnilo na 44. mieste z 54 súťažných družstiev. (Matej Kuriško 3. A, Peter Mann Sexta, Katarína Tóthová Kvinta, Emil Poľák Kvinta)

Všetkým súťažiacim ďakujeme za peknú reprezentáciu školy.

Mgr. Róbert Janok

Zadania a riešenia úloh nájdete na https://seminar.strom.sk/media/uploads/matboj/2016/ulohyke2016.pdf

Celkové poradie

https://seminar.strom.sk/media/uploads/matboj/2016/porke2016.pdf

fotogalériu

https://seminar.strom.sk/sk/fotky/gallery/matboj-2016/

KOZaŽ 2016 – 3. ročník

2

V dňoch 28.-30.9.2016 prebiehal na škole Kurz ochrany života a zdravia-KOŽAZ. Žiaci,  ktorí neabsolvovali kurz vo Vysokých Tatrách sa zúčastnili jednodňových výjazdov do vybraných lokalít v našom regióne. Naši telocvikári nám vymysleli skvelý program, pri ktorom sme sa dozvedeli veľa nových poznatkov z oblasti geografie ale aj histórie.

1.deň sme preskúmali oblasť Slanských vrchov, konkrétne sme sa zastavili na Okrúhlom vrchu, kde kedysi stál Lovecký zámoček grófa Štefana Forgáča. Vybrali sme sa aj k jeho pamätníku ,kde sme mu vzdali hold.

2.deň sme absolvovali prehliadku Slanského hradu a pokochali sme sa prekrásnym výhľadom po okolí. Neskôr sme si vypočuli výklad histórie oblasti v miestnom múzeu a navštívili bunkre v Slanskej Hute.

Jozefína Dobranská

Noc výskumníkov

mima 013 - kópia

Noc výskumníkov sa tento rok konala v piatok 30.9.2016 v rôznych mestách Slovenska. Európska noc výskumníkov je festival, ktorý  každoročne predstavuje najnovšie úspechy odborníkov z oblasti vedy širokej verejnosti. Prispieva tak k popularizácii a prepájaniu vedy a výskumu s každodenným životom.
Veda je nielen zaujímavá, je to zároveň zábava a dobrodružstvo. Predviedli to vedci z Prírodovedeckej fakulty UPJŠ ale aj Univerzity Mateja Bela, ktorí sa zúčastnili 10. ročníka Noci výskumníkov v OC MAX v Poprade, kde sme sa tento rok ocitli aj my. Ukázali nám zaujímavé a zložité úlohy z oblasti fyziky, chémie, biológie, matematiky, meteorológie, robotiky a dokonca sme sa stretli s autorom knihy Extrémy p. Vojtechom Rušinom.
Žiaci sa zapojili s nadšením do rôznych úloh: problém obchodného cestujúceho, obrázkové sudoku, premeň papier na zlato, futbalová lopta, Möbiov pásik, tajné písmo, meniaca sa skúmavka a mnoho ďalších.
Viacerí žiaci tak potvrdili záujem o inovatívne prvky vo výskume a vede a že v každom z nás „drieme“ záujem o vedu. Sme radi, že sme sa mohli zúčastniť tejto akcie, veď bez vedy a nových technológií nie je možný pokrok.

Fotografie z tejto zaujímavej akcie si môžete pozrieť v galérii.

                                                                                                                                                                                                             Mgr. Michaela Krivá

Plavecký výcvik

 Jpeg   Jpeg Jpeg

Naša super partia tercie potvrdzuje, že štúdium na osemročnom gymnáziu netvoria iba učebnice, skúšanie a písomky, ale aj množstvo ďalších zaujímavých akcií. Už od septembra sme sa tešili na plavecký výcvik, ktorý sme absolvovali v maďarskom mestečku Sároraljaújhely. V dňoch 11.-14. októbra 2016 sa naši telocvikári Mgr. M. Béreš, Mgr. M. Begala a triedna prof. Mgr. G. Maruščáková vyzbrojili veľkou dávkou trpezlivosti, dobrou náladou a plavákmi a štyri dni sa snažili zdokonaliť naše plavecké zručnosti.

Táto super akcia končila v piatok plaveckými pretekmi s nasledujúcimi výsledkami:

21 m kraul – chlapci                                    dievčatá

1.Tomáš Lachvajder 17,54 s                          1.Viktória Janoková 20,75 s

2.Jakub Janok 19,91 s                                     2.Sára Parasková 24,17 s

3.Jakub Juhás 20,98 s                                    3.Hannah Urbanieková 25,04 s

 

21 m prsia – chlapci                                     dievčatá

1.Adam Babuľák 23,28 s                              1. Viktória Janoková 26,88 s

2.Jakub Janok 25,34 s                                 2. Sára Parasková 26,98 s

3.Jakub Juhás 25,63 s                                 3.Marína Ružinská 29,07 s

 

Víťazná štafeta:

Chlapci – A. Babuľák, J. Janok, Tomáš Lachvajder, Jakub Juhás

Dievčatá – M. Ružinská, S. Parasková, V. Janoková, E. Vincensová

Touto cestou sa chceme poďakovať našim super telocvikárom za ich trpezlivosť a všetky rady, ktoré nám venovali,

                                                                                            študenti tercie

Kurz pohybových aktivít – druháci

_DSC6096

V dňoch 3.-7. októbra sme sa my, študenti 2.ročníka, zúčastnili kurzu pohybových aktivít, ktorého prvé tri dni sa uskutočnili vo Vysokých Tatrách.  Nasledujúce dva dni  sme spoločne strávili na mestskom klzisku v Trebišove.
Pondelok ráno sme sa zobudili do chladného a sychravého počasia, ale ani to nám nepokazilo radosť z odchodu do nádhernej Tatranskej Lomnice. Už o ôsmej hodine, sme sa oblečení v turistickom odeve od hlavy až po päty, a ako správni turisti, s vakmi na chrbte, rozlúčili s Trebišovom  a vyrazili dvoma autobusmi, pripravení zažiť nové dobrodružstva. Cestou sme sa zastavili na Spišskom salaši, kde si mnohí pochutnali na tradičných slovenských jedlách. V poobedňajších hodinách sme dorazili na miesto prvej túry. Avšak nepriaznivému počasiu sme sa ani tam nevyhli, a preto sme si ihneď nasadili pršiplášte, a za jemného dažďa sa vybrali k vodopádu. Za niečo vyše hodiny sme dorazili k Plesu nad Skokom, a aj k samotnému vodopádu Skok, ktorý bol obklopený vysokými skalami. Boli sme uchvátení, aká krásna je tamojšia príroda, na pár minút sme si oddýchli dýchajúc vysokohorský vzduch, a cestou naspäť k autobusu sme zhodnotili, že sa naozaj oplatilo šliapať tú hodinku, pretože sme videli niečo, čo sa len tak nevidí.
Na druhý deň sme sa po chutných a výdatných raňajkách znova poobliekali do turistického oblečenia, a keďže dážď ani druhý deň neustával, nahodili sme na seba pršiplášte, a vybrali sa do Starého Smokovca, vzdialeného od Tatranskej Lomnice šesť kilometrov. Túra trvala necelé dve hodiny. Ppo príchode do nášho cieľa, nám páni profesori udelili rozchod, ktorý sme využili na doplnenie energie formou chutného obeda, sladkého dezertu či teplého čaju. Porozhliadali sme sa po okolí, kde sme okrem novopostavených budov videli aj typické drevené domčeky a okolitú prírodu. Urobili si zopár fotiek  a cestou naspäť do hotela sa tešili na teplú sprchu a dobrú večeru. Po večeri nasledovali spoločenské aktivity, pri ktorých sme sa zabavili nielen my žiaci, ale pridali sa k nám aj páni profesori a pani profesorky, čím sme ich mali možnosť lepšie spoznať aj po inej ich stránke, nielen tej učiteľskej.
V posledný deň ráno sme sa zbalili, odovzdali kľúče od izieb, a trochu smutní, že už odchádzame, sme nasadli do autobusov, ktoré nás odviezli do nákupného centra MAX v Poprade. Po študentmi obľúbených nákupoch a obede nám neostávalo nič iné, ako absolvovať dvojhodinovú cestu do Trebišova, kde sme šťastne, a všetci zdraví dorazili okolo druhej popoludní.
Ďalšie dva dni sme navštevovali už spomínané klzisko v Trebišove, kde sme si vo štvrtok a piatok doobeda dve hodiny zdokonaľovali naše korčuliarske schopnosti, vybláznili sa, či dokonca, niektorí si aj zahrali hokej. Atmosféra na klzisku bola príjemná, a všetkým nám to pripomenulo, že sa už blíži zima, a s ňou spojené zimné športové aktivity.
A aj keď nám úplne nevyšlo počasie, výlet v Tatrách, a aj korčuľovanie sa nám veľmi páčilo, a znova to bolo niečo iné, nové, čo nám okrem prírody pomohlo lepšie spoznať aj seba navzájom, a preto sa veľmi tešíme na podobné akcie v nasledujúcich rokoch štúdia.

   Dominika Belejová, 2.B

Medzinárodný maratón mieru 2016

5

Pokiaľ existuje maratónska trať, tak existujú aj ľudia, ktorí po nej túžia behať. Takým príkladom sme my, piati študenti trebišovského gymnázia, ktorí  to zažili na vlastnej koži.

V priebehu prvého októbrového týždňa Košice patrili k najlákavejším mestám sveta. A to preto, že sa tam konal Medzinárodný maratón mieru a to už v poradí 93.ročník. Je to najstarší maratón v Európe a druhý najstarší na svete. Tento rok dostal pomenovanie po japonskom vytrvalcovi TAKESHI SO, ktorý v roku 1976 vyhral maratón v Košiciach. Je to presne 40 rokov od jeho veľkého víťazstva.

MMM pozostával z viacerých kategórií – maratón, polmaratón, štafeta, inline, handbike, vozičkári, firemný beh, beh párov a minimaratón. My (Ondrej Gondek I. A, Vladimír Čerep I. A, Veronika Čalfová I. B, Miriam Kicošová 3. D, Dominika Cabadová V. D) sme boli súčasťou juniorskej štafety, ktorú organizoval pán Matejovský. Zúčastnilo sa na nej vyše 42 študentov stredných škôl.

o2 o1

 

Atmosféra bola neskutočná. Celé mesto bolo totiž v tom čase plné ľudí, ktorí povzbudzovali bežcov. Sme nesmierne vďační, že sme mohli byť súčasťou niečoho takého. Veľká vďaka patrí nášmu pánu profesorovi Bérešovi za to, že nás do toho zapojil.

A niečo pre vás….

Nemusíš byť profesionálny bežec na to, aby si sa zúčastnil. Tak nabudúce poď do toho s nami!

Dominika Cabadová, V. D

PS: Medzinárodného maratónu mieru sa zúčastnili v rôznych kategóriach  aj ďalší zamestnanci a žiaci školy:

RNDr. Miroslav Telepovský – maratón 42 km…(3:59 h)…Blahoželáme ku krásnemu výkonu!

o3 o4

PhDr. Mária Kašaiová,  Mgr. Jana Ferjová, Mgr. Róbert Janok – minimaratón  4,2 km

Matej Janok (Príma), Jakub Janok  (Tercia), Viktória Janoková  (Tercia) – minimaratón 4,2 km

…ak si bol aj Ty tak, nám daj vedieť.

Ďakujeme aj Mgr. Alici Ostrožovičovej a Mgr. Lenke Janokovej za podporu, aj vďaka ktorej  kolega Telepovský dosiahol svoj cieľ, zabehnúť tohtoročný maratón v čase pod 4 hodiny.

Uznanie patrí aj pani riaditeľke PhDr. Márii Kašaiovej za skvelý športový výkon.

Veríme, že o rok sa k nám pridáte aj Vy a spoločne sa zúčastníme MMM 2017.

                                                                                                          Mgr. Róbert Janok

Príma – hodina biol´gie – výstava ovocia a zeleniny

DSC07948 

Koncom septembra tohto roku sa v miestnosti  BL 2 na hodinách biológie uskutočnila malá výstavka plodov zeme – ovocie a zelenina. Žiaci triedy Príma priniesli rôzne odrody zeleniny a ovocia, teda to, čo sa im urodilo v záhradách, na poliach i v sadoch. Takto mohli aj ostatní žiaci vidieť na vlastné oči rôzne druhy zeleniny a ovocia, o ktorých sa teraz učíme na hodinách biológie. Mali možnosť aj ochutnať hrozno. To vypestované doma na záhrade, či vo vinici chutí isto lepšie ako to z obchodu.

RNDr. Ján Treľo

Kurz OŽaZ – tretiaci

DSC_0696
V dňoch 28. – 30.septembra 2016 sme sa my, študenti 3. ročníka, zúčastnili v Tatrách kurzu Ochrany života a zdravia.
V stredu ráno sme pred športovou halou nastúpili do autobusu a už sme sa nevedeli dočkať čo nás čaká. V prvý deň nás čakalo Popradské pleso, ale po ceste naň sme sa ešte zastavili na Spišskom salaši. Potom sme sa nechali odviezť na Štrbské pleso, kde bol štart našej prvej túry. Za niečo vyše hodinky sme dorazili na Popradské pleso, a tí zdatnejší vystúpili na Ostrvu.
Na druhý deň bola pred nami náročná celodenná túra v podobe Téryho chaty. Aj keď cesta nebola jednoduchá, pre tých, ktorí sa dostali až do samotného cieľa to bol neopísateľný zážitok. Všetci sme sa už potom tešili na chutnú večeru a príjemný personál v hoteli.
V posledný deň sme sa vybrali do Popradu – do obchodného centra MAX, kde sme si okrem nakupovania mohli aj zasúťažiť pri príležitosti Týždňa vedy a techniky.
Aj keď nie vždy sa nám chcelo chodiť na túry, mnohí prekonali samých seba a už teraz sa tešíme na ďalšie podobné akcie.
Jakub Polák, 3.A

EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV

Dňa 27.9. sa študenti  II.B  a II.C, Mgr. Zuzana Bogdányiová a Mgr. Mária Majerníková, stretli na spoločnej hodine, aby sa dozvedeli nové a zaujímavé informácie o štyroch jazykoch, ktoré sa používajú na Britských ostrovoch. V zábavných a poučných prezentáciách, ktoré pripravili jednotliví študenti, sa ostatní dozvedeli niečo o anglickom, škótskom, írskom a waleskom jazyku, národných jedlách a zvykoch v krajinách, kde sa týmito jazykmi rozpráva. Aj keď angličtina je najrozšírenejšia, ostatné tri jazyky sú stále živé. Írsky jazyk je dokonca aj oficiálnym jazykom EU.

Krátka ukážka – najdlhší názov obce nájdete vo Walese:

Llanfairpwllgwyngyllgogerych-wyrndrobwllllantysiliogogogoch si Briti skracujú aj ako Llanfair Pwllgwyngyll, ale najčastejšie používajú Llanfair PG alebo Llanfairpwll.

Názov obsahuje 58 písmen. Pre miestnych je to ale iba 51, pretože “ch” a “ll” považujú Walesania za jednu hlásku. Anglický preklad tohto mena znie: The church of St.Mary in the hollow of white hazel trees near the rapid whirpool by St. Tysilio’s of the red cave. Slovenský preklad by mohol byť: Kostol Svätej Márie v údolí bielych liesok blízko prudkého vodného víru svätého Tysilia z červenej jaskyne.

Žiaci 4.D a 3.A, B  pripravili plagát o nemeckých  a rakúskych zvláštnostiach. V daný deň si žiaci na hodinách nemeckého jazyka pozreli prezentáciu o Rakúsku a dozvedeli sa niečo o rozdieloch medzi nemčinou v Rakúsku a v Nemecku.

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company