Category Archives: Uncategorized

Deň narcisov 2018

received_2061069117255090

22 rokov sa koná pravidelne v apríli dobrovoľníckej akcie Den narcisov, deň boja proti rakovine, keď sme všetci schopní vyjadriť svoju spolupatričnosť, podporovať a poskytovať pomoc tým, ktorí priamo alebo cez blízky postihli onkologickú chorobu.

Zmeňme spolu piatok 13-teho na lepší deň, Den narcisov .” Týmto heslom sa niesol 22.ročník. Verejná finančná zbierka pripravuje a organizuje občianske združenie Liga proti rakovine. Aj naša škola reagovala kladne na ponuku spolupracovníka na zbierku pri príhovore občanov mesta Trebišov. Skupinky v žltých tričkách s pokladnicou tvorili študentov septimy a III.C. Ich “rajón” boli žiaci, učitelia a zamestnanci školy, ale i verejnosť v meste. Naši dobrovoľníci vyzbierali sumu …..

Ďakujeme všetkým, ktorí akoukoľvek sumou prispeli. Aj vďaka Vám má deň narcisov veľkú silu skutočne pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Pripnutím malej hlavičky umelého narcisu vysielame onkologickým pacientom správu, že nie sú v samotnej chorobe, že ich boj sa týka nás a má našu podporu.

Mgr. Michaela Krivá

Deň vody 2018 – „Príroda pre vodu“

received_577171779322060

Svetový deň vody je medzinárodná aktivita, ktorej myšlienka vznikla v roku 1992 na konferencií OSN o životnom prostredí a rozvoj (UNCEO) v Rio de Janeiru. Každoročne tento deň pripadá na 22. marca.

Vodovod s teplou a studenou vodou či sociálne zariadenia sú dnes, až na výnimky, bežnou súčasťou bytov i domov. Je viac ako pravdepodobné, že ďalej sa nestaráme. Keďže je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť, dňa 23. marca 2018 sa študenti 2. ročníka gymnázia ( II.A, II.B a sexta) zúčastnili exkurzie v Čističke odpadových vôd (ČOV) v Trebišove pod vedením učiteľov prírodovedných predmetov: RNDr. Macejkovej, Mgr. Krivej, RNDr. Lešovej a RNDr. Ružinskej. Exkurzia bola organizovaná v rámci predmetu chémia. Keďže sa študenti s témou voda a princípom fungovania čističky odpadových vôd oboznámili len teoreticky na hodinách chémie, exkurzia im poskytla možnosť prakticky pochopiť jej význam a fungovanie.

Prevažne slnečné počasie nám prialo, a tak sme si mohli prezrieť nielen interiér ale i exteriér ČOV, ktorým nás sprevádzal p. Bača. Jeho výklad bol zaujímavý a ochotne odpovedal na všetky naše otázky. Po prvotnom „boji so zápachom“ sme so záujmom sledovali jednotlivé fázy čistenia odpadovej vody až po jej úplne vyčistenie. V ČOV sa voda čistí troma spôsobmi – mechanicky ( usadzovanie kalu ), chemicky ( likvidácia rozpustených škodlivých látok ) a biologicky ( prečistenie mikroorganizmami).

Táto 2-hodinová exkurzia do ČOV bola dozaista činidlom, chemicky povedané, ktoré urýchli úmysly smerujúce od nás pri ochrane životného prostredia.

Mgr. Michaela Krivá

OLYMPIÁDA V NEMECKOM JAZYKU

Našim šikovným nemčinárom Andrejovi Fričovi z 1. A Matejovi Fričovi z 3. C sa ešte 13. februára 2018 podarilo v rámci svojich kategórií vyhrať prvé miesta na krajskom kole Olympiády v nemeckom jazyku v Košiciach. Pre oboch znamenalo postup na celoštátny kolo danej súťaže.

Celoštátny kolo sa konalo v Bratislave v dňoch 25. a 26. marca 2018. V každej kategórii súťažilo 8 súťažiacich – za každý kraj jeden účastník. Andrej zastupoval Košický kraj v kategórii 2A, Matej zase v kategórii 2B.

Účastníci súťaže si v prvom dni po dlhej ceste využili prehliadku historického centra Bratislavy. Na druhý deň súťažiaci zmerali svoje jazykové zručnosti z nemeckého jazyka v priestoroch Gymnázia sv. Uršule v Bratislave. Tu sa zišli naozaj najlepšie z najlepších, ako viackrát vo svojich príhovoroch prizvukovali organizátori súťaže. V silnej konkurencii nebolo ľahké vybrať jednoznačne najlepšie. Preto Andreja, ktorý bol veľmi sklamaný, nemusí mrzieť nevďačné 4. miesto. Podal vynikajúci výkon a od 3. miesta ho delil jediný bod.

Matej obsadil konečné 7. miesto a získal 3-týždňový jazykový pobyt v Nemecku, ktorého sa zúčastní v lete. Toto jazykové štipendium získalo od zahraničnej jazykovej inštitúcie okrem Mateja ďalších 5 vybraných súťažiacich. Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže sa konalo v Zrkadlovej sieti Primaciálneho paláca v Bratislave za účasti predstaviteľov veľvyslanectiev a zahraničných inštitútov.

Už len samotná účasť na celoštátnom kole je pre študentov nepochybne veľkým úspechom. Obom srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu našej školy a nášho kraja. Veríme, že budúci ročník Olympiády v nemeckom jazyku im znova dopraje dostať tak ďaleko a umožní im získať ďalšie skúsenosti a skúsenosti.

Mgr. Slávka Maďarová

BIOLOGICKÁ OLYMPIÁDA

DSC09448 DSC09447

Dňa 14. 2. 2018 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo 52. ročníka biologickej olympiády v teoreticko-praktickej časti. V kategórii B súťažili 2 študenti: Terézia Rendešová (II. A) a Filip Lejba (II.B) V kategórii A súťažilo 9  študentov: Zuzana Berešová (III.A), Aneta Vargová, Mária Šrobárová, Laura Kalanová, Ema Prokopová (SEP), Ivo Takáč (IV. D), Daniel Ferenčík,  Miroslav Pokrivňák a Peter Kovaľ ((IV. A). Súťažiaci mohli ukázať, čo vedia z biológie. Že vedia viac, než je len v učebniciach biológie.

Najlepší 2 z každej kategórie sa zúčastnili na krajskom kole. Súťaž prebiehala v BOTANICKEJ ZÁHRADE, Mánesova 23, v Košiciach. V kategórii A dňa 20.3.2018 sa zúčastnili 2 študenti triedy IV.A: Miroslav Pokrivňák a Peter Kovaľ a v kategórii B dňa 21.3.2018 2 študenti: Filip Lejba a Natália Begalová (SEX)

Zvlášť veľkým úspechom bolo umiestnenie študenta Petra Kovaľa. Získal 6. miesto z 25 súťažiacich.

 RNDr. Ján Treľo

Valentínska kvapka krvi 2018 – dobrovoľne sme pomáhali

received_2028052560556746

V rámci 23.ročníka kampane Valentínskej kvapky krvi v termíne od 12. februára do 16. marca 2018 sme organizovali kolektívu dobrovoľníkov, ktorí podporili niekoľkoročnú tradíciu darcovstva. Cieľom tejto kampane bolo podporiť bezpodielové darcovstvo a hlavne zamerať sa na prvodarcov. Je to druhá najväčšia kampaň, ktorú organizuje Slovenský Červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou Slovenskej republiky a hematologicko-transfúznymi oddeleniami nemocníc.
Hlavnou organizátorkou tejto ušľachtilej akcie bola Mgr. Michaela Krivá. Ako biologická a chemická odborná a morálna politika, čo znamená dobrovoľný odber a darcovstvo ľudskej krvi pre pacienta. Tak trebišovská nemocnica Svet zdravia 13.marca 2018 privítalo z radov našich učiteľov a študentov prvodarcov a viacnásobných darcov: Matúš Janok, Dávid Sakal-Šega, Peter Mann Dominik Vitko, Kristína Písečná, Miroslav Tóth, Dominika Matiová, Kristína Vatraľová, Veronika Ondová, Viktória Mária Štedlová , Jakub Maťaš.

Ďakujeme všetkým darcom a zvlášť PhDr. Viere Žajakovej, ktorá patrí medzi pravidelných darcov v rámci dobrovoľnej kampane.

                                                                                                                             Mgr. Michaela Krivá

Týždeň s anglickými lektormi

DSC_0744

 

Minulý týždeň (12.3 – 16.3.2018) sa moji spolužiaci a 6 študentov prvého ročníka intenzívne venovali anglickému jazyku. Zatiaľ čo naši starší spolužiaci maturovali, my sme strávili príjemné chvíle v spoločnosti dvoch milých lektorov z anglicky hovoriacich krajín. Tí sa s nami hrali rôzne hry, tvorili sme zábavné kvízy či diskutovali  o rôznych zaujímavých témach, ako napríklad o ochrane životného prostredia v našich krajinách. Zdokonaľovali sme sa hlavne v gramatike a rozprávaní. Samozrejme nechýbali ani rôzne vtipy a smiešne historky. Ďakujeme za túto úžasnú možnosť stráviť takýto krásny týždeň plný nových zážitkov.

    Ema Kassayová, kvarta

Regionálne finále v basketbale

basketbal

V piatok 16.marca sa uskutočnilo regionálne finále dlhodobej športovej súťaže v basketbale. Po triumfe na okresnom kole a účasti na krajskom kole sme sa zúčastnili posledného basketbalového turnaja v tomto školskom roku, ktorý organizovalo Gymnázium Pavla Horova v Michalovciach. V prvom zápase sme si zmerali sily so SOŠ obchodu a služieb Michalovce a po výsledku 18:4 sme sa radovali z víťazstva. V druhom zápase skupiny sme nastúpili proti  Gymnáziu Ľ. Štúra, ktoré sme zdolali ešte vyšším rozdielom, a to 28:11. Po dvoch bezproblémových výhrach sme postúpili do finále, kde nás už čakal domáci ašpirant na celkové víťazstvo Gymnázium Pavla Horova. Michalovčanom len tesne ušiel postup na celoslovenské kolo, a preto sme do zápasu vstupovali s odhodlaním predviesť čo najlepší výkon. V úvode stretnutia sa nám favorita podarilo zaskočiť a po necelých 5 minútach svietil na ukazovateli skóre stav 9:6 z nášho pohľadu. Domáci však ukázali svoju kvalitu a v ďalšom priebehu zápasu dominovali. Napriek finálovej prehre sme pre našu školu vybojovali skvelé 2.miesto.

Jakub Polák, IV.A

Elektronické prihlasovanie/odhlasovanie obedov

elektronické prihlasovanie/odhlasovanie obedov na stránke:

https://www.strava.cz/Strava/Stravnik/prihlaseni

kód jedálne: 9578 (je možné vyhľadať v zozname)

zadať užívateľa a heslo

po prvom prihlásení odporúčame heslo zmeniť

pre mobily s Androidom je možné stiahnuť aplikáciu strava cz

Poznámka: obedy je možné prihlásiť/odhlásiť najneskôr do 7:30 v danom dni

Lyžiarsky výcvik

342.-Lyžiarsky-kurz-12.1.2018

Aj tento rok sa naši prváci spolu s prímou, sekundou a niektorými žiakmi z kvarty zúčastnili lyžiarskeho výcviku. IA a príma boli účastníkmi prvého kroku od 7.1. do 12.1. 2018. Na druhej strane v dňoch 4.2. - 9.2.2018 boli IB a sekunda. Výcvik sa ako každý rok odohral v Heľpe a lyžovalo sa na Polomke. Okrem každoročnej tradície, ktorou je karneval, bola každý večer diskotéka a program nejakej triedy. Taktiež zaujímavým prvkom bola prechádzka a guľovačka po Heľpe. Za skvelo strávený čas ďakujeme pp Hrubej (náš vedúcej), p. Begalovi (DJ-ovi), p. Berešovi (učiteľovi začiatočníkov) a p. Telepovskému (zástupca Fénixu).

Alexandra Čižmárová, I. B

„Nie som schopný zatvárať oči, keď už som bol obdarený zrakom“ M. Šimečka

kolík

Keďže extrémizmus zaznamenal v Slovensku za posledný trištvrte roka prudký nárast, Ľudia v ohrození minulý rok v decembri zorganizovali vzdelávanie pre pedagógov zameraných práve na problém extrémizmu, ktorého sa zúčastnili aj učitelia našej gymnázium. Nie je na spomínanej hodine s druhým, sme za prítomnosti jedného z lektorov – A. Návojského, overovali získanú metodiku a učebné materiály v praxi.

6. februára žiaci II.A absolvovali zaujímavú hodinu Občianskej náuky, na ktorej sa zúčastnili aj p. Andrej Návojský, ktorý pre Nadáciu Milana Šimečku pracuje. Ich cieľom je podnecovať a podporovať aktivity zamerané na rozvoj demokracie, kultúry, tolerancie a občianskej spoločnosti. Podobné úsilie vyvíja aj ďalšia nezisková organizácia Človek v ohrození. Táto organizácia sa venuje aj vzdelávaniu slovenských učiteľov a študentov, tvorbe metodiky a učebných materiálov.

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company